Média & Blog

Investoři skupují téměř všechno vytěžené stříbro

22. 4. 2021 - Autor: Jiří Jánský

V loňském roce se zásadním způsobem změnilo využívání vytěženého stříbra, vzrostlo a v letošním roce tato změna pokračuje. Graf to ukazuje názorně – modře je označen podíl investičního stříbra vzhledem k těžbě daného roku. Nemáme na mysli oběh investičních mincí a slitků mezi investory a sběrateli (např. BDK), ale čistě nákup nově vyražených mincí a slitků (tedy i naši hlavní nabídku e-shopu).

 

Loni zaznamenaných 73 procent nebylo ještě nikdy dosaženo. Rekordem byl dosud rok 2008 s podílem 42 procent. V jakémkoliv jiném roce byl podíl investičního stříbra ve srovnání s loňským rokem v nejlepším případě poloviční. Výsledkem tohoto vývoje je celosvětové zmenšení dostupnosti investičního stříbra. Vzrostla ražební premia, nejen ve Spojených státech.

 

Za stávající situace by významný pokles podílu investičního stříbra byl překvapivý. Naopak, překonání loňského podílu je pravděpodobné, ochrana ceny fyzického stříbra před velkým dlouhodobým poklesem ceny bude pravděpodobně pokračovat a dostupnost ani premia investičních mincí se dramaticky nezmění.

 

Tento faktor je stabilizátorem omezujícím pokles jeho ceny. Jakýkoliv krátkodobý výkyv dolů pomůže investorům v průměrování nákupních cen. Pokud při poklesu ceny trh zpanikaří a začne více prodávat, pro investory půjde o vhodnou nákupní příležitost.

 

 

Zpět na články

Nejnovější články


Drahé kovy i nadále rostou

Drahé kovy i nadále rostou

15. 9. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V posledních dnech sledujeme, jak se cena zlata drží poblíž historických maxim. Zlato prolétlo ... číst dále

Inflace pokračuje ve zpomalování

Inflace pokračuje ve zpomalování

11. 9. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Český statistický úřad zveřejnil data o inflaci za srpen 2025. Potvrzuje se tak trend, ... číst dále

Vývoj cen zlata a stříbra na amerických trzích

Vývoj cen zlata a stříbra na amerických trzích

8. 9. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Tento týden jsem se rozhodl věnovat obchodování se zlatem a stříbrem v závěru minulého ... číst dále

Zlato láme rekordy a míří k 3600 dolarům, stříbro nad 40 dolary. Táhnou ho slabá data z USA a sázky na nižší sazby

Zlato láme rekordy a míří k 3600 dolarům, stříbro nad 40 dolary. Táhnou ho slabá data z USA a sázky na nižší sazby

4. 9. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata ve středu pokračovala ve svém rekordním růstu poté, co v úterý poprvé ... číst dále

Změna v rezervách centrálních bank, zlato výrazně posílilo

Změna v rezervách centrálních bank, zlato výrazně posílilo

1. 9. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Poprvé za téměř 30 let drží zahraniční centrální banky více zlata než amerických státních ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE