Média & Blog

Investiční stříbro: Vytěží se stříbro do 20 let?

30. 4. 2012 - Autor: Jindřich Walter

Vyčerpají se zásoby stříbra do dvaceti let? Poroste poptávka po stříbře v průmyslu? Jaký je poměr využití pro zlato a stříbro v průmyslu? Ovlivňují cenu stříbra spíše nákupy investorů, nebo průmyslová poptávka? Podívejme se na fakta a odhalme některé mýty.

Na českém internetu se objevily zprávy, že zásoby stříbra budou do dvaceti let vytěženy. Je duben, neboli apríl – a tak i tuto zprávu zařadíme raději do kategorie aprílových žertíků. Někteří menší obchodníci však vzali zprávu vážně a zásobují katastrofickými vizemi média i své zákazníky. Berme to jako prověrku jejich ne/znalostí a podívejme se na realitu.

Profesí jsem důlní inženýr, na krku mám již šest křížků. Od sedmdesátých let žiji v USA a již 33 let působím při těžbě drahých kovů v Latinské Americe, Austrálii a v Kanadě. Dodnes mám v této oblasti celkem slušný přehled. Stříbrné doly, které se v současnosti těží, patří mezi tzv. dvojkové zdroje. To znamená, že nejbohatší stříbrná ruda, kterou lze těžit povrchově nebo v malých hloubkách, je už téměř vytěžena. Těží se i chudší rudy v horších podmínkách. Z geologického průzkumu víme, že tzv. dvojkové zdroje se dotěžují a nastupují trojkové zdroje. Pro stříbro tedy musíme těžit stále chudší rudu a v podstatně tvrdších podmínkách. Je to podobné jako u ropy, těžíme stále hlouběji, z moře nebo z ropných písků v Kanadě.
Prodražování těžby stříbra nezpůsobuje jen rostoucí hloubka těžby. Pracujeme s vyšší teplotou v podzemí, se složitějšími zabezpečovacími postupy atd. Ruda je chudší. Těchto obtížněji těžitelných zdrojů je poměrně dost. Za dvacet let tedy k vytěžení stříbra rozhodně nedojde – to je naprostý nesmysl. Pro investora uvedené informace mají jiný význam.

Především chudší stříbrná ruda a obtížnější těžební podmínky stříbra znamenají dražší těžbu – a proto i cena stříbra je pak logicky vyšší. Nezanedbatelným faktorem je také rostoucí přísnost k plnění nákladných bezpečnostních předpisů. Zejména v Latinské Americe sedmdesátých let jsme na bezpečnost podle dnešních standardů nemohli ani pomýšlet. Dnes je situace jiná, bezpečnost důlních prací je přísně kontrolovaná hlavně u mezinárodních těžařských společností. A tudíž je těžba stříbra dražší. Jak sleduji nové trendy v těžbě drahých kovů, bude se náročnost těžby dále zvyšovat a těžba stříbra bude dražší. Cena stříbra bude na tyto faktory nepochybně reagovat růstem

Opomíjená je další skutečnost: stříbro bývalo (v dobách mých těžařských začátků) považováno spíše za vedlejší produkt při těžbě mědi. Stříbro se oddělovalo při zpracování měděné rudy, což je proces známý stovky let. V sedmdesátých letech neexistovala tak masivní průmyslová poptávka po stříbře, proto nebylo třeba těžit stříbro z méně bohatých rud.
Ta doba je minulostí.

Jedničkové zdroje stříbra nedostačují od osmdesátých let (nástup počítačů, armádní zakázky) a devadesátých let (mobilní telefony). Poptávka průmyslu po stříbře skokově vzrostla s nástupem fotovoltaiky, optických datových úložišt a nanotechnologií. Zatímco u zlata průmysl spotřebuje něco kolem 12% roční těžby, u stříbra průmysl zpracuje téměř 50% roční těžby. A průmyslová poptávka po stříbře logicky poroste, zejména až skončí dluhová krize a průmysl opět poroste.

Závěrem tedy řekněme toto: vyčerpání zdrojů stříbra nehrozí. Stejný nesmysl jsem slýchal o vyčerpání zdrojů ropy už od osmdesátých let – a věřte, že dodnes jezdím na naftu… Ovšem stejně jako u ropy bude další těžba stříbra dražší, což se projeví v ceně stříbra. Průmyslová poptávka po stříbře nepochybně nadále poroste, naopak množství dostupného stříbra se bude snižovat. Investice do stříbra proto má smysl a budoucnost. Investor, který investuje do stříbra, rozhodně neprohloupí. Musí se ovšem
při investici vyvarovat mýtů

a dodržovat
pravidla rozumné investice

do drahých kovů.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (1.část)

Investiční stříbro, investiční zlato a certifikáty – věčné téma?

Tradingové konzultace – jak vydělat na propadu cen
Stříbro s 7% DPH

Zpět na články

Nejnovější články


Rolování ročníku mincí

Rolování ročníku mincí

21. 11. 2019 - Autor: Jindřich Walter
Termín rolování je známý především burzovním obchodníkům, coby ukončení pozic blížících se expiraci a ... číst dále

Zlato jako oficiální součást penzijních fondů?

Zlato jako oficiální součást penzijních fondů?

18. 11. 2019 - Autor: Jiří Jánský
Stát zvažuje možnost, že by penzijním (účastnickým) fondům umožnil širší paletu investičních aktiv. Jednalo ... číst dále

J. Powell: Další snížení úroků není potřeba

J. Powell: Další snížení úroků není potřeba

14. 11. 2019 - Autor: Jindřich Walter
Powell ve středu před Kongresem naznačil, že další snížení úroků nebude v následujících měsících potřeba, ... číst dále

Zlato a stříbro – zajímavé nákupní příležitosti

Zlato a stříbro – zajímavé nákupní příležitosti

11. 11. 2019 - Autor: Jan Hájek
Důvodem k poklesu jejich cen v uplynulém týdnu je pokrok v obchodních jednáních mezi Spojenými státy a ... číst dále

Q3 2019 – Poptávka po zlatě šla nahoru

Q3 2019 – Poptávka po zlatě šla nahoru

7. 11. 2019 - Autor: Jan Hájek
Během 3. čtvrtletí letošního roku stoupala poptávka po zlatě. Toto zvýšení bylo taženo přílivem ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.