Investiční stříbro: Solární byznys v Číně a spotřeba stříbra
Cena investičního stříbra, na rozdíl od ceny zlata, je určována z velké části průmyslovou poptávkou po bílém kovu. Nemalou část fyzického stříbra spotřebová průmysl při výrobě solárních panelů. Od globální ekonomické krize se produkce solárních panelů v Číně čtyřnásobně zvýšila. V téže době zahájily čínské investiční a průmyslové firmy nákupy fyzického stříbra , velmi často také do zásoby pro pozdější průmyslové zpracování. Kromě toho (v době nejistoty ohledně budoucí hodnoty dolaru a následně eura) preferovali investoři drahé kovy jako pojistku proti měnovému riziku.
Rozmach výroby solárních panelů přinesl cenovou válku Číny s EU a USA. Dumpingové ceny čínských solárních panelů likvidovaly evropské a americké výrobce. Proto USA a EU přistoupily k zavedení dovozních cel. V Číně působilo v té době 546 výrobců solárních panelů, jejichž produkce dokázala pokrýt takřka celou světovou poptávku po solárních panelech. Nesmyslný trh, s negativním výhledem? Z dlouhodobého hlediska ano, ale v té době čínské firmy pouze vyhověly poptávce, kterou vyvolaly štědré dotace evropských vlád na produkci solární elektřiny. V současnosti ovšem evropské vlády výši dotací omezily a poptávka po solárních panelech proto razantně poklesla.
Čínská vláda dotovala nadále produkci solárních panelů, když subvencemi vyrovnávala cla a poskytovala záruky za bankovní úvěry výrobcům solárních panelů. Pokles poptávky v uplynulém roce dostal velkou část výrobců do komplikované situace. V roce 2013 zkrachoval jeden z hlavních vývojářů a výrobců, firma Suntech. Dosavadní výše čínské vládní dotace ale není dlouhodobě udržitelná, proto čínská vláda určila poměrně striktní podmínky pro firmy, kterým zůstane podpora zachována.
Novým podmínkám vyhovělo 134 výrobců a čínská vláda jim pro rok 2014 přiznává podporu. Ostatní firmy, které nesplnily podmínky, budou v těžké situaci. Nezískají státní záruky za úvěry, nezískají ani dorovnání sankčních cel. Analytici očekávají, že v oboru solárních panelů zůstane necelá čtvrtina současných hráčů a celková produkce solárních panelů se sníží. To by znamenalo i snížení čínské poptávky po fyzickém stříbře pro průmyslové účely.
Cena zlata a cena stříbra na konci roku 2013 opět testovala roční minima. Graf ceny zlata i graf ceny stříbra se nyní opět nacházejí v oblasti, kde mnoho komentátorů předpokládá hranici rentability pro velkou část producentů fyzického kovu. Pokles poptávky po stříbře ze strany Číny nezůstal bez povšimnutí u burzovních hráčů, kteří v reakci na ohlášení sníženi podpory čínským výrobcům solárních panelů zvýšili short pozice v burzovních futures na stříbro i na zlato. Dobré nákupní ceny obou investičních kovů tedy lze očekávat, pokud se současný trend shortování ze strany velkých hráčů udrží.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 1.část
Investiční stříbrné mince: Rekord na obzoru?
Burza zlata: Manipulace ceny algoritmickými obchody?
Investoři do státních dluhopisů právě dostali facku
Nejnovější články

Cena zlata v Číně je kolem historických maxim
21. 9. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Zatímco cena zlata v dolarech se snížila, v Číně díky oslabení čínského juanu roste. Zájem o ... číst dále

ECB i nadále bojuje proti inflaci
18. 9. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Jestřábi pokračují v akci. ECB překvapila a podesáté v řadě zvýšila úrokové sazby, depozitní úroková ... číst dále

Inflace pokračuje v poklesu
14. 9. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Minulý týden byla zveřejněna červencová míra inflace v České republice, která se z červnových 8,8 ... číst dále

ČNB pokračuje v nákupech zlata
11. 9. 2023 - Autor: Jindřich Walter
V červenci a srpnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala v nákupech zlata, nakoupila přibližně 1 tun ... číst dále

Polská centrální banka začala rychle snižovat úroky
7. 9. 2023 - Autor: Jan Hájek
Polská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu z 6,75 % na 6,0 %, a to ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







