Média & Blog

Investiční stříbro: Solární byznys v Číně a spotřeba stříbra

2. 1. 2014 - Autor: Jan Hájek

Cena investičního stříbra, na rozdíl od ceny zlata, je určována z velké části průmyslovou poptávkou po bílém kovu. Nemalou část fyzického stříbra spotřebová průmysl při výrobě solárních panelů. Od globální ekonomické krize se produkce solárních panelů v Číně čtyřnásobně zvýšila. V téže době zahájily čínské investiční a průmyslové firmy nákupy fyzického stříbra , velmi často také do zásoby pro pozdější průmyslové zpracování. Kromě toho (v době nejistoty ohledně budoucí hodnoty dolaru a následně eura) preferovali investoři drahé kovy jako pojistku proti měnovému riziku.

Rozmach výroby solárních panelů přinesl cenovou válku Číny s EU a USA. Dumpingové ceny čínských solárních panelů likvidovaly evropské a americké výrobce. Proto USA a EU přistoupily k zavedení dovozních cel. V Číně působilo v té době 546 výrobců solárních panelů, jejichž produkce dokázala pokrýt takřka celou světovou poptávku po solárních panelech. Nesmyslný trh, s negativním výhledem? Z dlouhodobého hlediska ano, ale v té době čínské firmy pouze vyhověly poptávce, kterou vyvolaly štědré dotace evropských vlád na produkci solární elektřiny. V současnosti ovšem evropské vlády výši dotací omezily a poptávka po solárních panelech proto razantně poklesla.

Čínská vláda dotovala nadále produkci solárních panelů, když subvencemi vyrovnávala cla a poskytovala záruky za bankovní úvěry výrobcům solárních panelů. Pokles poptávky v uplynulém roce dostal velkou část výrobců do komplikované situace. V roce 2013 zkrachoval jeden z hlavních vývojářů a výrobců, firma Suntech. Dosavadní výše čínské vládní dotace ale není dlouhodobě udržitelná, proto čínská vláda určila poměrně striktní podmínky pro firmy, kterým zůstane podpora zachována.

Novým podmínkám vyhovělo 134 výrobců a čínská vláda jim pro rok 2014 přiznává podporu. Ostatní firmy, které nesplnily podmínky, budou v těžké situaci. Nezískají státní záruky za úvěry, nezískají ani dorovnání sankčních cel. Analytici očekávají, že v oboru solárních panelů zůstane necelá čtvrtina současných hráčů a celková produkce solárních panelů se sníží. To by znamenalo i snížení čínské poptávky po fyzickém stříbře pro průmyslové účely.

Cena zlata a cena stříbra na konci roku 2013 opět testovala roční minima. Graf ceny zlata i graf ceny stříbra se nyní opět nacházejí v oblasti, kde mnoho komentátorů předpokládá hranici rentability pro velkou část producentů fyzického kovu. Pokles poptávky po stříbře ze strany Číny nezůstal bez povšimnutí u burzovních hráčů, kteří v reakci na ohlášení sníženi podpory čínským výrobcům solárních panelů zvýšili short pozice v burzovních futures na stříbro i na zlato. Dobré nákupní ceny obou investičních kovů tedy lze očekávat, pokud se současný trend shortování ze strany velkých hráčů udrží.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 1.část

Investiční stříbrné mince: Rekord na obzoru?

Burza zlata: Manipulace ceny algoritmickými obchody?

Investoři do státních dluhopisů právě dostali facku

Zpět na články

Nejnovější články


Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

11. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Mezinárodní ratingová agentura Moody’s snížila výhled ratingu u ČR ze stabilního na negativní. Rating ... číst dále

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

8. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Na svém čtverečním zasedání Bankovní rada nezvýšila po roce úrokové sazby. Zajímavé je, že ... číst dále

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

4. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Inflace v eurozóně i nadále pokračuje v dosahování historických maxim, červencová činí 8,9 % (v červnu ... číst dále

Spojené státy jsou v recesi

Spojené státy jsou v recesi

1. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek jsme psali o tom, že Fed zvýšil úrokové sazby a že následující ... číst dále

Fed zvýšil úrokové sazby

Fed zvýšil úrokové sazby

28. 7. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Na svém včerejším zasedání Fed zvýšil v souladu se všemi očekáváními úrokové sazby o 0,75 ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE