Média & Blog

Investiční stříbro: Solární byznys v Číně a spotřeba stříbra

2. 1. 2014 - Autor: Jan Hájek

Cena investičního stříbra, na rozdíl od ceny zlata, je určována z velké části průmyslovou poptávkou po bílém kovu. Nemalou část fyzického stříbra spotřebová průmysl při výrobě solárních panelů. Od globální ekonomické krize se produkce solárních panelů v Číně čtyřnásobně zvýšila. V téže době zahájily čínské investiční a průmyslové firmy nákupy fyzického stříbra , velmi často také do zásoby pro pozdější průmyslové zpracování. Kromě toho (v době nejistoty ohledně budoucí hodnoty dolaru a následně eura) preferovali investoři drahé kovy jako pojistku proti měnovému riziku.

Rozmach výroby solárních panelů přinesl cenovou válku Číny s EU a USA. Dumpingové ceny čínských solárních panelů likvidovaly evropské a americké výrobce. Proto USA a EU přistoupily k zavedení dovozních cel. V Číně působilo v té době 546 výrobců solárních panelů, jejichž produkce dokázala pokrýt takřka celou světovou poptávku po solárních panelech. Nesmyslný trh, s negativním výhledem? Z dlouhodobého hlediska ano, ale v té době čínské firmy pouze vyhověly poptávce, kterou vyvolaly štědré dotace evropských vlád na produkci solární elektřiny. V současnosti ovšem evropské vlády výši dotací omezily a poptávka po solárních panelech proto razantně poklesla.

Čínská vláda dotovala nadále produkci solárních panelů, když subvencemi vyrovnávala cla a poskytovala záruky za bankovní úvěry výrobcům solárních panelů. Pokles poptávky v uplynulém roce dostal velkou část výrobců do komplikované situace. V roce 2013 zkrachoval jeden z hlavních vývojářů a výrobců, firma Suntech. Dosavadní výše čínské vládní dotace ale není dlouhodobě udržitelná, proto čínská vláda určila poměrně striktní podmínky pro firmy, kterým zůstane podpora zachována.

Novým podmínkám vyhovělo 134 výrobců a čínská vláda jim pro rok 2014 přiznává podporu. Ostatní firmy, které nesplnily podmínky, budou v těžké situaci. Nezískají státní záruky za úvěry, nezískají ani dorovnání sankčních cel. Analytici očekávají, že v oboru solárních panelů zůstane necelá čtvrtina současných hráčů a celková produkce solárních panelů se sníží. To by znamenalo i snížení čínské poptávky po fyzickém stříbře pro průmyslové účely.

Cena zlata a cena stříbra na konci roku 2013 opět testovala roční minima. Graf ceny zlata i graf ceny stříbra se nyní opět nacházejí v oblasti, kde mnoho komentátorů předpokládá hranici rentability pro velkou část producentů fyzického kovu. Pokles poptávky po stříbře ze strany Číny nezůstal bez povšimnutí u burzovních hráčů, kteří v reakci na ohlášení sníženi podpory čínským výrobcům solárních panelů zvýšili short pozice v burzovních futures na stříbro i na zlato. Dobré nákupní ceny obou investičních kovů tedy lze očekávat, pokud se současný trend shortování ze strany velkých hráčů udrží.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 1.část

Investiční stříbrné mince: Rekord na obzoru?

Burza zlata: Manipulace ceny algoritmickými obchody?

Investoři do státních dluhopisů právě dostali facku

Zpět na články

Nejnovější články


Cena zlata v Číně je kolem historických maxim

Cena zlata v Číně je kolem historických maxim

21. 9. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Zatímco cena zlata v dolarech se snížila, v Číně díky oslabení čínského juanu roste. Zájem o ... číst dále

ECB i nadále bojuje proti inflaci

ECB i nadále bojuje proti inflaci

18. 9. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Jestřábi pokračují v akci. ECB překvapila a podesáté v řadě zvýšila úrokové sazby, depozitní úroková ... číst dále

Inflace pokračuje v poklesu

Inflace pokračuje v poklesu

14. 9. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Minulý týden byla zveřejněna červencová míra inflace v České republice, která se z červnových 8,8 ... číst dále

ČNB pokračuje v nákupech zlata

ČNB pokračuje v nákupech zlata

11. 9. 2023 - Autor: Jindřich Walter
V červenci a srpnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala v nákupech zlata, nakoupila přibližně 1 tun ... číst dále

Polská centrální banka začala rychle snižovat úroky

Polská centrální banka začala rychle snižovat úroky

7. 9. 2023 - Autor: Jan Hájek
Polská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu z 6,75 % na 6,0 %, a to ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE