Investiční stříbro: Poroste poptávka, poroste cena stříbra?Investiční stříbro: P
Cena stříbra se mění z mnoha příčin. Důvodem změny cen stříbra mohou být dostupné objemy u těžařů, investiční nákupy stříbra, poptávka i skladové nákupy průmyslu, spekulativní pozice burzovních obchodníků atd. Investiční stříbro v sobě obsahuje výhody drahého kovu a kovu průmyslového. Svět ještě není z globální krize venku, avšak čínští stratégové již nyní skupují stříbro do zásoby. Po skončení recese dojde k nárůstu průmyslové výroby. Zkušený investor očekává proto zvýšenou poptávku po stříbře. Jak vypadají prognózy poptávky po stříbře v příštích letech?
Během první dekády tohoto století došlo k posunu ve spotřebě komodit. Stříbro jde v tomto trendu ruku v ruce
s ostatními strategickými komoditami
. Na scénu přišla poptávka po nerostných surovinách z rozvíjejících se trhů, kterým suverénně vládne čínská ekonomika. Čínská spotřeba stříbra vzrostla během dekády o 10%, takže dnes spotřebovává Čína kolem 19% z celkové průmyslové spotřeby stříbra. Důvodem růstu čínské spotřeby stříbra je především přesun výroby z Evropy, který v uplynulé dekádě probíhal. Očekává se, že průmyslová výroba v Číně trvale poroste, takže poroste také spotřeba stříbra. To je jedním z důvodů, proč čínští ekonomové dlouhodobě manipulují cenu stříbra a při dosažení nízké ceny stříbra
Čína skupuje fyzické stříbro do zásoby
.
Druhou významnou zemí rozvíjejících se trhů je Indie. Zde je vývoj poněkud jiný. Během dekády si Indie prodělala komoditní cenové šoky s podstatně menší schopností adekvátně reagovat, neboť její průmyslová a technologická úroveň není zdaleka na úrovni Číny. Indie proto citlivěji reagovala na cenové výkyvy. Největší poptávku po stříbře projevila indická ekonomika v roce 2009, kdy místní průmysl pohltil téměř 16% celosvětové produkce stříbra. Po tomto boomu se spotřeba stříbra v indickém průmyslu ustálila na úrovni cca 13%. Indický průmysl nebude asi v budoucnu vykazovat tak impozantní růstovou dynamiku, takže spotřeba stříbra i v době budoucího ekonomického oživení bude růst plynule. Nicméně i v Indii spotřeba stříbra v budoucnu opět poroste.
Jaká bude situace na vyspělých trzích? Zůstaňme ještě nakrátko v Asii a podívejme se na Japonsko. Kdysi průmyslový gigant roky bojuje s vleklou stagnací. Průmyslová výroba se z velké části přestěhovala do ostatních asijských zemí, v důsledku čehož japonská spotřeba průmyslového stříbra poklesla během dekády z 20% celosvětové průmyslové spotřeby stříbra o 5%. Budoucí vývoj japonské ekonomice nepřeje, takže nelze očekávat ani opětovný růst spotřeby stříbra.
S přesunem řady výrobních odvětví do Asie se snížila průmyslová poptávka po stříbře i v Evropě. To souvisí se ztrátou konkurenceschopnosti evropských firem. S rostoucí cenou práce v Číně se řada výrobních odvětví nově stěhuje například do Vietnamu, Bangladéše a Indonésie. Tomu odpovídá pokles průmyslové spotřeby stříbra na aktuálních 13%, čímž se Starý kontinent dostal na úroveň Indie. Růst průmyslu v Evropě bude po skončení globální krize spíše mírný, a to právě z důvodu přesunu velké části výroby do Asie. Proto lze očekávat mírný růst spotřeby stříbra v evropském průmyslu.
Naopak americké firmy se na světových trzích velmi slušně drží, zejména díky technologickému náskoku. Z hlediska spotřeby stříbra proto USA zůstaly na stejném stupni, tedy kolem čtvrtiny veškeré spotřeby stříbra v průmyslu. Přesun výroby z USA do Číny neznamenal pokles spotřeby stříbra v USA, což je pozoruhodné. Jedním z důvodů je dominantní pozice USA ve výrobě technologicky náročných stříbrných průmyslových polotovarů, jako jsou speciální stříbrné pasty a stříbrné prášky.
Obecně se očekává, že k ekonomickému oživení by mělo dojít během let 2013 a především v roce 2014. Stratégové a dlouhodobí investoři výhledu spotřeby stříbra přikládají náležitou váhu, zejména při znalosti těžebních možností stříbra, které nejsou velké. Naopak technologické vlastnosti stříbra jsou jedinečné a jeho nahrazení v průmyslové výrobě
není příliš reálné
. Investiční stříbro proto v sobě na rozdíl od zlata nebo mědi obsahuje
výhody drahého kovu a kovu průmyslového
. Zkušený investor proto vnímá průmyslovou spotřebu, která vždy bude udržovat nákupní poptávku na potřebné úrovni.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Investiční stříbro: Stříbro v dynamice překonalo zlato
Investiční stříbro: Hedžové fondy očekávají růst
Investiční stříbro: Banky očekávají růst ceny stříbra
Investice do zlata a stříbra: Riziko padělků
Inflace v ČR roste, investoři skupují investiční kovy
Sedm mýtů o investici do drahých kovů
Nejnovější články

Inflace v USA za duben 2025 pokračuje v mírném poklesu
19. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dubnu 2025 došlo ve Spojených státech k nečekanému zpomalení inflace, když meziroční míra ... číst dále

Inflace v Česku je na sedmiletém minimu
15. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČSÚ předevčírem zveřejnil v dubnovou inflaci v ČR. Meziroční míra inflace se skokově snížila z březnových ... číst dále

Zlato na cestě k 6 000 dolarům za unci? Investoři hledají bezpečný přístav
12. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata by mohla v blízké budoucnosti dosáhnout až 6 000 dolarů za unci, ... číst dále

Zasedání ČNB – snížení úrokových sazeb
8. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Bankovní rada ČNB včera v souladu s tržními očekáváními snížila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Základní ... číst dále

Inflace v eurozóně za duben 2025 je beze změny
5. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v dubnu 2025 dle Eurostatu stabilní na úrovni ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







