Investiční stříbro: Kov, nebo akcie?
Častým dotazem investorů je, zda je vhodné kromě investičního stříbra investovat také do akcií firem, které těží drahé kovy. Odpověď není jednoduchá, neboť každý investor má jiné důvody jak pro nákup investičního stříbra či zlata, tak pro investování na burze. Fyzický kov má svoje klady a zápory, svoje pro a proti má také akcie těžařské firmy. Pojďme se podívat na základní srovnání.
Předně si musíme ujasnit, co od investice očekáváme. Pokud se obáváme znehodnocení úspor inflací, pak drahé kovy bývají typickou volbou. Investor, který nakupuje investiční stříbro nebo zlato, se zpravidla snaží ochránit své úspory před inflací a neriskovat postupné či skokové znehodnocení měny. Protože považujeme za bezpečnější volbu investiční stříbro (důvody jsou uvedeny zde), budeme se zabývat jen investičním stříbrem. Investiční stříbro je kov, který si podržel to lepší z kovu drahého (zlato) a průmyslového (měď).
Nákup investičního stříbra znamená, že investor má svůj kov pod osobní kontrolou (domácí či bankovní trezor a podobně). Hodnota investice je závislá na vývoji nabídky a poptávky, na ekonomickém cyklu atd. Stříbrné mince, stříbrné slitky nebo stříbrné cihly nenesou žádnou dividendu nebo úrok. Na druhé straně stříbru nehrozí znehodnocení – drahý kov zkrátka zkrachovat nemůže. Nevýhodou je nutnost skladování a zabezpečení stříbra před zničením nebo odcizením. Zatížení stříbra daní z přidané hodnoty (DPH) lze vylepšit vhodným postupem při nákupu.
Nákup investičního stříbra proto volí investor, který preferuje bezpečí a minimální riziko. Nákup investičního stříbra je zpravidla dlouhodobou investicí.
Akcie firem, které těží drahé kovy, patří do spekulativnější kategorie. Investice do akcií volí ten investor, který je srozuměn s vyšší mírou rizika. Sebelepší firma může kdykoliv zkrachovat. Stejně jako u investičního stříbra i v akciích těžařů stříbra se odráží vliv nabídky a poptávky po stříbře, projeví se samozřejmě i vliv ekonomického cyklu apod. Akcie může ovšem přinést dividendy (podíl na zisku firmy), stejně tak může překonat pohyb ceny stříbra – například při převzetí firmy jinou firmou za výhodných odkupních podmínek. U akcií samozřejmě odpadá nutnost skladování, zůstává ale riziko plné ztráty hodnoty v případě krachu firmy.
Spekulativní nákupy a prodeje akcií firem se blíží tradingu, čili burzovnímu obchodování vedené snahou vydělat na změně kurzu. Pak nejde o investici, která bývá dlouhodobějšího charakteru. Podobná je situace při nákupu burzovního futures kontraktu na stříbro – zde jde o nákup či prodej burzovního kontraktu za účelem profitu z pohybu burzovní ceny stříbra. Opět nejde o investici, ale o trading s různými podkladovými aktivy. Vhodnou kombinací lze omezit riziko ztráty a dosáhnout vyššího výnosu, než samotným držením investičního stříbra.
Pokud porovnáme nákup investičního stříbra, investice do akcií těžařů stříbra a spekulativní nákupy akcií či futures kontraktů na burze s ohledem na investorskou toleranci k riziku, pak vychází toto pořadí: Nejnižší míru rizika představuje konzervativní investování do stříbrných investičních mincí, slitků a cihel. Nikdy zde nehrozí naprostá ztráta, stříbro zkrachovat nemůže. Průmysl bude stříbro vždy poptávat a spotřebovávat. Cena stříbra bude zhruba odpovídat průmyslové, investiční a šperkařské potřebě. Pro růst ceny stříbra bude pracovat také inflační znehodnocení peněz.
Více rizika představuje investice do akcií těžařů stříbra, neboť není nikdy vyloučeno riziko krachu firmy. Ovšem je zde možnost vyššího zhodnocení, než by odpovídalo vývoji ceny stříbra. Svoji roli mohou pro některé investory sehrát také dividendy, byť akcie v těžařském sektoru extrémně tučnými dividendami neoplývají.
Trading s akciemi či s futures kontrakty na stříbro je spekulativní činností, nikoliv investicí. Hrajeme pouze na cenový pohyb podkladového aktiva. Trading může být podstatně výnosnější než by činil pohyb stříbra, lze profitovat také na propadu cena atd. Znalosti a zkušenosti pro trading lze získat, takže míra rizika může být malá.
Zkušený investor chápe výhody i nevýhody různých možností investování do stříbra. Nákup investičního stříbra je ochranou proti inflaci a znehodnocení úspor, pokud jsou dodržována pravidla pro budování portfolia drahých kovů. Investice do akcií těžařů stříbra mohou přinést dodatečný příjem ve formě dividendy, svoji roli může sehrát i růst ceny akcie. Tradingem lze dosáhnout velmi výrazného zisku oproti pouhému držení akcií a lze eliminovat rizika poklesu kurzu – s využitím tradingových postupů a znalostí lze na propadu naopak vydělávat. Zkušený investor prot neustrne u jednoho způsobu investování do drahých kovů, ale postupně se naučí vytěžit z výhod všech uvedených postupů to nejlepší. Výsledkem je komplexní ziskový systém, který investorovi přináší kromě zabezpečení proti znehodnocení úspor také nezanedbatelný zisk.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Stříbro s DPH %: Sedm kroků k nákupu
Sedm mýtů o investici do drahých kovů
Trhy na vlně optimismu. Kam půjde cena zlata a stříbra?
Kdo a proč tlačí cenu drahých kovů dolů: Vyděláme?
Nejnovější články

Zlato na cestě k 6 000 dolarům za unci? Investoři hledají bezpečný přístav
12. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata by mohla v blízké budoucnosti dosáhnout až 6 000 dolarů za unci, ... číst dále

Zasedání ČNB – snížení úrokových sazeb
8. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Bankovní rada ČNB včera v souladu s tržními očekáváními snížila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Základní ... číst dále

Inflace v eurozóně za duben 2025 je beze změny
5. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v dubnu 2025 dle Eurostatu stabilní na úrovni ... číst dále

Zlato ve výroční zprávě ČNB
1. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČNB včera vydala výroční zprávu za rok 2024, vybírám z ní body týkající se zlata: ... číst dále

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







