Investiční stříbro, investiční zlato: Fundamenty
Investiční drahé kovy, stříbro a zlato, patří mezi tzv. přístavy bezpečí. V krizových létech 2008-2011 se ukázalo, jak přitažlivé je zlato a stříbro v dobách nebezpečí. Nárůst poptávky ovšem vytáhl ceny drahých kovů velmi vysoko. Pro řadu investorů byly tehdejší ceny již příliš vysoké.
Poté, co došlo ke zklidnění paniky v USA a následně v EU, grafy cen zlata a stříbra sestoupily do příjemnějších hodnot. To byl nákupní impuls především pro dlouhodobé investory, neboť ceny drahých kovů se blíží aktuálním produkčním nákladům
. Co ovlivňuje cenu zlata a stříbra v těchto dnech?
Pozitivní výsledky statistiky maloobchodních tržeb v EU ukazují, že domácnosti začínají více utrácet. Ekonomika eurozóny se snad konečně začíná probírat z pokrizové deprese, většina ekonomů očekává hospodářské oživení. Také výsledková sezóna v USA dopadla velmi dobře. Za dluhy Řecka de facto ruší ECB a MMF, obdobně je tomu u Portugalska a dalších zemí, které v době dluhové krize prošly velmi svízelným vývojem. Mnoho prostředků se tak přelévá z drahých kovů do rizikových investic, jakými jsou akcie nebo státní dluhopisy.
Futures pozice ve stříbře a zlatě u velkých burzovních hráčů jsou nadále spíše do short směru. To není nic překvapivého, neboť stlačování ceny drahých kovů až k produkčním nákladům je ideálním způsobem, jak získat fyzické zlato a stříbro za velmi nízké ceny. Proti short futures u velkých hráčů stojí masivní poptávka po skutečném zlatě a stříbře. K této poptávce samozřejmě přispívají také individuální investoři, kteří využívají nízkých cen k budování portfolia drahých kovů.
Proč? Nové krize v budoucnu samozřejmě přijdou. Časovanou bombou je způsob zklidnění dluhové krize – v USA především masivním tištěním nových dolarů. Velmi často se debatuje o konci dolaru jako světové měny. I ti, kteří americké měně nefandí, připouštějí následný dopad na všechny měny. Další aktuální rizikové dění probíhá na rusko-ukrajinské hranici. Velmi často se spekuluje o tom, že současné hodnoty akciových trhů jsou již příliš vysoko. Vlády opět utrácejí a zadělávají si tak na nové dluhové problémy . A rizik se samozřejmě víc.
Nevíme tedy, kdy a jak dojde ke startu nové krize. Nevíme, jak bude probíhat ani jak dlouho bude trvat. Jisté je pouze to, že nová krize logicky opět přijde. A drahé kovy zopakují – již po několikáté – raketový růst. Toho jsou si investoři vědomi a právě proto nakupují v dobách nízkých cen, kdy nehrozí aktuální rizika a nové černé labutě se teprve líhnou.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Sedm mýtů o investici do drahých kovů
Investoři zbystřili: Rizika fiskálního paktu
Spoření do zlata a stříbra: Snadné a efektivní
Investiční stříbro: Pozor na podvodníky !
Nejnovější články

Zlato ve výroční zprávě ČNB
1. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČNB včera vydala výroční zprávu za rok 2024, vybírám z ní body týkající se zlata ... číst dále

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







