Média & Blog

Investiční stříbro : Fondy skupují stříbrné slitky

16. 4. 2012 - Autor: Jindřich Walter

Investiční stříbro čelilo v prvním čtvrtletí letošního roku velké poptávce. Mezi velké kupce investičního stříbra se počítaly také velké fondy. Důvodem může být sázka na růst poptávky v delším časovém horizontu i obavy z dalšího šíření dluhové krize v Evropě. Obavy z inflace rostou na obou stranách Altlantiku, proto investoři přelévají aktiva do drahých kovů.

Graf ceny zlata neatakuje maxima, která jsme viděli v loňském roce. Naopak akciové trhy mohou být podle některých odborníků
u konce s dechem

. Známé burzovní pravidlo Sell in may, go away (Prodej v květnu a odejdi) visí nad držiteli akcií jako memento, které se již mnohokrát vyplnilo. Ani zprávy z USA a Číny nebudí příliš důvěry v další růst ceny akcií. Není divu, že především velké fondy podle posledních zpráv využívají relativně levné nákupy drahých kovů a přikupují do svých portfolií především investiční stříbro. Proti stavu z konce roku 2011zvýšily velké investiční fondy pozice v investičním stříbře o 10 milionů uncí. Proč kupují fondy právě investiční stříbro?

Svoji roli hrají tři faktory: Prvním faktorem je cena stříbra dnes, která není vysoká. Důvodem nízké ceny stříbra jsou jak manipulace velkých hráčů na burze, tak obavy z aktuálního oslabení průmyslové poptávky po stříbře v důsledku zpomalení růstu ekonomik Číny a USA.
Druhým faktorem je schopnost fondů dlouhodoběji plánovat a podržet drahé kovy v očekávání růstu poptávky. Každá krize jednou skončí (pro některé bohužel ztrátou životních úspor) a pak dojde k nárůstu průmyslové poptávky po stříbře. Trhy Číny a USA budou samozřejmě zvyšovat objemy poptávky fyzického stříbra pro průmyslovou výrobu. Podle aktuálních modelů se do roku 2016 očekává nárůst průmyslové spotřeby stříbra až o 38 procent. Velcí hráči cítí příležitost a proto investiční stříbro nakupují i z těchto fundamentálních důvodů.

Třetím důvodem investice fondů do drahých kovů je obava z dalšího vývoje evropské dluhové krize. Velké obavy vzbuzuje vývoj ve Španělsku, které se pohybuje na velmi tenkém ledě finanční důvěry. Varující je,
kromě faktů uvedených dříve

, především hrozivý růst credit default swapů (CDS, pojistek proti nesplácení dluhu). Obavy o další osud Španělska vyjádřil růst hodnot CDS o 8 bodů na 489 bodů, přičemž nechvalného rekordu 493 bodů dosáhly španělské CDS v listopadu 2011. Jak vidíme, finanční trhy se o osud španělské ekonomiky a bank velmi obávají.

Jestliže velcí hráči sázejí na hodnotu investičního stříbra v budoucnu, není důvod k opačnému postupu. Cena stříbra na burze je trvale
ovlivňována velkými burzovními hráči
a samozřejmě vůbec neodráží pravou reálnou hodnotu investičního stříbra, čili stříbra ve formě stříbrných slitků, stříbrných mincí a stříbrných cihel. Zkušení investoři již mnohokrát zažili situaci, kdy cena stříbra sice klesla, ale skutečné fyzické stříbro okamžitě zmizelo z trhu. Nebyl nikdo, kdo by svoje stříbrné mince, stříbrné slitky a stříbrné cihly byl za nízkou cenu ochoten prodávat.

Z uvedeného plyne, že velké investiční fondy budují svoje pozice s dlouhodobější vizí. Zkušený investor rovněž nehledá v investici do drahých kovů okamžitou spekulaci, ale především dlouhodobou ochranu vlastních úspor proti inflaci.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (1.část)

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (2.část)

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (3.část)

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (4.část)

Investiční stříbro, investiční zlato a certifikáty – věčné téma?

Zpět na články

Nejnovější články


Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

11. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Mezinárodní ratingová agentura Moody’s snížila výhled ratingu u ČR ze stabilního na negativní. Rating ... číst dále

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

8. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Na svém čtverečním zasedání Bankovní rada nezvýšila po roce úrokové sazby. Zajímavé je, že ... číst dále

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

4. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Inflace v eurozóně i nadále pokračuje v dosahování historických maxim, červencová činí 8,9 % (v červnu ... číst dále

Spojené státy jsou v recesi

Spojené státy jsou v recesi

1. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek jsme psali o tom, že Fed zvýšil úrokové sazby a že následující ... číst dále

Fed zvýšil úrokové sazby

Fed zvýšil úrokové sazby

28. 7. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Na svém včerejším zasedání Fed zvýšil v souladu se všemi očekáváními úrokové sazby o 0,75 ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE