Média & Blog

Investiční stříbro : Fondy skupují stříbrné slitky

16. 4. 2012 - Autor: Jindřich Walter

Investiční stříbro čelilo v prvním čtvrtletí letošního roku velké poptávce. Mezi velké kupce investičního stříbra se počítaly také velké fondy. Důvodem může být sázka na růst poptávky v delším časovém horizontu i obavy z dalšího šíření dluhové krize v Evropě. Obavy z inflace rostou na obou stranách Altlantiku, proto investoři přelévají aktiva do drahých kovů.

Graf ceny zlata neatakuje maxima, která jsme viděli v loňském roce. Naopak akciové trhy mohou být podle některých odborníků
u konce s dechem

. Známé burzovní pravidlo Sell in may, go away (Prodej v květnu a odejdi) visí nad držiteli akcií jako memento, které se již mnohokrát vyplnilo. Ani zprávy z USA a Číny nebudí příliš důvěry v další růst ceny akcií. Není divu, že především velké fondy podle posledních zpráv využívají relativně levné nákupy drahých kovů a přikupují do svých portfolií především investiční stříbro. Proti stavu z konce roku 2011zvýšily velké investiční fondy pozice v investičním stříbře o 10 milionů uncí. Proč kupují fondy právě investiční stříbro?

Svoji roli hrají tři faktory: Prvním faktorem je cena stříbra dnes, která není vysoká. Důvodem nízké ceny stříbra jsou jak manipulace velkých hráčů na burze, tak obavy z aktuálního oslabení průmyslové poptávky po stříbře v důsledku zpomalení růstu ekonomik Číny a USA.
Druhým faktorem je schopnost fondů dlouhodoběji plánovat a podržet drahé kovy v očekávání růstu poptávky. Každá krize jednou skončí (pro některé bohužel ztrátou životních úspor) a pak dojde k nárůstu průmyslové poptávky po stříbře. Trhy Číny a USA budou samozřejmě zvyšovat objemy poptávky fyzického stříbra pro průmyslovou výrobu. Podle aktuálních modelů se do roku 2016 očekává nárůst průmyslové spotřeby stříbra až o 38 procent. Velcí hráči cítí příležitost a proto investiční stříbro nakupují i z těchto fundamentálních důvodů.

Třetím důvodem investice fondů do drahých kovů je obava z dalšího vývoje evropské dluhové krize. Velké obavy vzbuzuje vývoj ve Španělsku, které se pohybuje na velmi tenkém ledě finanční důvěry. Varující je,
kromě faktů uvedených dříve

, především hrozivý růst credit default swapů (CDS, pojistek proti nesplácení dluhu). Obavy o další osud Španělska vyjádřil růst hodnot CDS o 8 bodů na 489 bodů, přičemž nechvalného rekordu 493 bodů dosáhly španělské CDS v listopadu 2011. Jak vidíme, finanční trhy se o osud španělské ekonomiky a bank velmi obávají.

Jestliže velcí hráči sázejí na hodnotu investičního stříbra v budoucnu, není důvod k opačnému postupu. Cena stříbra na burze je trvale
ovlivňována velkými burzovními hráči
a samozřejmě vůbec neodráží pravou reálnou hodnotu investičního stříbra, čili stříbra ve formě stříbrných slitků, stříbrných mincí a stříbrných cihel. Zkušení investoři již mnohokrát zažili situaci, kdy cena stříbra sice klesla, ale skutečné fyzické stříbro okamžitě zmizelo z trhu. Nebyl nikdo, kdo by svoje stříbrné mince, stříbrné slitky a stříbrné cihly byl za nízkou cenu ochoten prodávat.

Z uvedeného plyne, že velké investiční fondy budují svoje pozice s dlouhodobější vizí. Zkušený investor rovněž nehledá v investici do drahých kovů okamžitou spekulaci, ale především dlouhodobou ochranu vlastních úspor proti inflaci.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (1.část)

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (2.část)

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (3.část)

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (4.část)

Investiční stříbro, investiční zlato a certifikáty – věčné téma?

Zpět na články

Nejnovější články


Fed: pro letošek hotovo

Fed: pro letošek hotovo

19. 9. 2019 - Autor: Jan Hájek
Ve středu snížil Fed v souladu se všemi očekáváními sazby o 25 bp. Podle vyjádření ... číst dále

„Trumpův“ Fed

„Trumpův“ Fed

16. 9. 2019 - Autor: Jan Hájek
Ve čtvrtek schválil americký Senát nominaci M. Bowmanové do vedení Fedu. Rovnou na celé ... číst dále

Česká inflace stále nepolevuje

Česká inflace stále nepolevuje

12. 9. 2019 - Autor: Aleš Novotný
V úterý zveřejněná meziroční srpnová inflace v České Republice činí 2,9 % a je nad ... číst dále

Veletrh Investor – Sběratel, co bylo k vidění

Veletrh Investor – Sběratel, co bylo k vidění

9. 9. 2019 - Autor: Jindřich Walter
Již se stalo tradicí, že naše společnost spolupořádá, mezi odborníky i laickou veřejností oblíbenou, ... číst dále

Stříbro letí vzhůru. Co se děje?

Stříbro letí vzhůru. Co se děje?

4. 9. 2019 - Autor: Jan Rohrbacher
Začněme vývojem ceny stříbra tento týden:   Co se stalo? O víkendu došlo k další ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.