Investiční stříbrné mince: Rekord na obzoru?
Odliv kapitálu z drahých kovů do spekulativních aktiv není žádnou novinkou. Zlato a stříbro jsou vnímány jako přístav bezpeční zejména v krizových dobách, o čemž se každý investor přesvědčil v krizových létech 2008-2011. Poptávka po zlatě byla tažena centrálními bankami, které se obávaly o osud dolaru a následně i eura.
Spekulativní kapitál se po odeznění dluhové krize přelévá do rizikovějších aktiv. O tom, zda je krize opravdu vyřešena, či jen odsunuta v čase, lze samozřejmě polemizovat. Dluhy samy od sebe nezmizely, jen se přesunuly k věřitelům poslední instance. Drahé kovy ale na pokles obav reagovaly poklesem.
Poptávka po investičním zlatě a investičním stříbře se přesunula od spekulativního kapitálu k dlouhodobým investorům, kteří nakupují zlato a stříbro jako součást vlastního zajištění do budoucna. Velká část investorů investorů využívá nízkých cen, značná část zlata a stříbra je skupována a vyvážena do Asie.
Zajímavé jsou proto údaje od předních světových producentů zlatých a stříbrných mincí. Americká mincovna (US mint) ohlásila pokles produkce zlatých mincí American Gold Eagle na úroveň, která byla naposledy v dobách před krizí. Naopak produkce stříbrných investičních mincí American Silver Eagle se drží na vysokých hodnotách. Pokles prodeje zlatých investičních mincí Gold Eagle komentátoři přikládají především sezónnosti.
Královská kanadská mincovna (CRM) reportovala výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku. Tržby stouply o více jak 90 procent na 1,05 miliardy dolarů, čímž mincovna poprvé překonala hranici 1 miliardy dolarů za čtvrtletí. Podle analytiků je za úspěchem světové dvojky především silná poptávka po drahých kovech, kterou CRM dokázala narozdíl od US mint hbitě uspokojit. Prodej stříbrných investičních mincí Silver Maple Leaf vzrostl o 60 procent, během čtvrtletí se se prodalo 6,4 milionu těchto mincí. Královská kanadská mincovna očekává, že letos prodeje mince Silver Maple Leaf překonají rekord z roku 2011, kdy se těchto mincí prodalo úctyhodných 23,1 milionu.
A jak vypadá situace na českém trhu? Rekordní zájem zaznamenáváme u obou stříbrných mincí – to je způsobeno blížícím se koncem 7% DPH na tyto mince. Po
zrušení manipulačního poplatku míří k nákupu investičního stříbra se 7% DPH stále více českých investorů.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio – 1. část
Sedm mýtů o investici do drahých kovů
Investiční stříbro: Sahají mincovny hluboko do zásob?
Investice do zlata a stříbra: Riziko padělků
Nejnovější články

Inflace v Česku je na sedmiletém minimu
15. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČSÚ předevčírem zveřejnil v dubnovou inflaci v ČR. Meziroční míra inflace se skokově snížila z březnových ... číst dále

Zlato na cestě k 6 000 dolarům za unci? Investoři hledají bezpečný přístav
12. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata by mohla v blízké budoucnosti dosáhnout až 6 000 dolarů za unci, ... číst dále

Zasedání ČNB – snížení úrokových sazeb
8. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Bankovní rada ČNB včera v souladu s tržními očekáváními snížila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Základní ... číst dále

Inflace v eurozóně za duben 2025 je beze změny
5. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v dubnu 2025 dle Eurostatu stabilní na úrovni ... číst dále

Zlato ve výroční zprávě ČNB
1. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČNB včera vydala výroční zprávu za rok 2024, vybírám z ní body týkající se zlata: ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







