FED zvýšil úrokové sazby. Přijde krach trhu?
Americká centrální banka drží v rukách klíčovou světovou měnu, americký dolar. Vášnivé debaty, zda je dolar světovou měnou oprávněně či nikoliv, přenecháme teoretikům. Nás, investory do drahých kovů a burzovní obchodníky, zajímá realita. Šéfka FEDu Janet Yellenová zopakovala, že americký měnový výbor FEDu bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb velmi opatrně i v roce 2016. Důvodem podle členů FEDu je dobrá kondice americké ekonomiky. Tempo zvyšování úrokových sazeb nebude prý mechanické, ale bude se řídit vývojem globální a americké ekonomiky.
Úrokové sazby jsou velmi důležité, trhy na rozhodnutí FEDu vždy čekají s velkým napětím. Proč? Nízké úroky znamenají levný dolar, zpravidla také ochotu k investování a půjčování. Ceny akcií zpravidla rostou, roste nákupní apetit investorů. Drahé kovy, pojistka proti rizikům , v období konjunktury logicky klesají. To jsme ostatně viděli po roce 2011, kdy byla globální krize vcelku zažehnána. Akcie zdražovaly, zatímco zlato a stříbro zlevňovaly.
Americký FED tedy zvýšil sazby, zcela dle očekávání trhu. Sílí ovšem hlasy, které upozorňují na rizika. V pátek propadl akciový index Dow-Jones o masivních 367 bodů. Kde jsou rizika? Především Čína může znamenat finanční nebezpečí pro celý svět, pokud by se její růst příliš rychle zadrhnul. Další rizika jsou z nestabilních zemí Blízkého východu a Afriky, odkud do Evropy proudí ekonomičtí imigranti a s nimi i teroristé. Nápory na pokladny zemí EU, kde se imigranti pokoušejí získávat azyl a sociální dávky, bude obrovský. Dalším rizikem jsou ceny akcií, které mohou být podle některých analytiků již velmi vysoké. A v neposlední řadě upozorňují ekonomové na velké riziko firemních dluhopisů, kdy se zvýšením úrokových sazeb může dojít k problémům se splácením.
Tím by se dostaly do problémů ekonomiky států i celých kontinentů. Pokud by zároveň explodovala bomba v sektoru korporátních dluhopisů, mohlo by to znamenat nový krach trhů a návrat recese, jak jsme ji prožili v letech 2008-2011.
Nezapomínejme ani na klesající ceny komodit, především ropy. To je sice příznivá zpráva pro motoristy, ovšem příliš nízká cena ropy může být rozbuškou pro kolapsy ekonomik těžařských zemí arabského a třetího světa. V důsledku pak může dojít k dalším občanským válkám v těchto zemích a k další eskalaci migračních vln. Velký problém je příliš nízká cena ropy také pro průmyslová odvětví, která jsou na těžařský byznys přímo napojena. I zde může být časovaná bomba pro zmíněné firemní dluhopisy, zejména u dluhopisů těžařských firem.
Co tedy dál? Investor a burzovní obchodník musí být připraven na všechny scénáře. Zkusme oprášit trochu zkušeností z nedávné historie: Po roce 2008, kdy globální ekonomika kolabovala, spadly ceny akcií na minima. Kdo tehdy v době extrémních výprodejů nakoupil, vydělal. Kdo zobchodoval na burze tyto příležitosti, vydělal ještě víc. Od roku 2011 naopak spadly ceny zlata a stříbra. Nízké ceny investory těší, důkazem jsou prakticky vykoupené produkce mincoven a rafinérií . Výroba stříbra nestíhá držet krok s poptávkou zkušených investorů, protože platí staré pravidlo: nakupovat levně.
Pokud by se měl opakovat scénář předchozích let, a trhy by prošly krachem, pak by posléze ceny zlata a stříbra opět výrazně zdražily, zatímco akcie by byly extrémně levné. Nynější situace je opačná: nakupujeme zlato a stříbro za velmi příjemné ceny, zatímco akcie již většinou dosáhly úrovní, na kterých byly před rokem 2008. Aktuálně máme tedy radost z možností nákupu levných zlaťáků a stříbrňáků .
Berte tyto odstavce jako určité schéma. Nikdo, ani americký FED, neví jak se bude trh v dalším roce vyvíjet. Investor do drahých kovů nebo do akcií, burzovní obchodník a trader, všichni máme jediný cíl: využívat aktuálních příležitostí, které v danou chvíli trh nabízí. Každá krize nese obrovské příležitosti k zisku těm, kdo se vzdělávají a učí se příležitosti rozpoznávat a využít. V investicích i v burzovním obchodování.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Stříbrný účet: Mince a slitky putují k vám
Tip na vánoční dárek: Sběratelské mince a medaile
Stříbrné cihly Canadian Royal Mint 100 uncí – novinka na CZ trhu
Investiční stříbro: Budujeme osobní porfolio
Nejnovější články

Nová emise 1/2 oz zlaté mince ČNB ze série Městská památková rezervace
22. 5. 2025 - Autor: Martin Tomek
Příští týden v úterý 27. 5. ČNB emituje novou zlatou minci z oblíbené série ... číst dále

Inflace v USA za duben 2025 pokračuje v mírném poklesu
19. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dubnu 2025 došlo ve Spojených státech k nečekanému zpomalení inflace, když meziroční míra ... číst dále

Inflace v Česku je na sedmiletém minimu
15. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČSÚ předevčírem zveřejnil v dubnovou inflaci v ČR. Meziroční míra inflace se skokově snížila z březnových ... číst dále

Zlato na cestě k 6 000 dolarům za unci? Investoři hledají bezpečný přístav
12. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata by mohla v blízké budoucnosti dosáhnout až 6 000 dolarů za unci, ... číst dále

Zasedání ČNB – snížení úrokových sazeb
8. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Bankovní rada ČNB včera v souladu s tržními očekáváními snížila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Základní ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







