Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zhoršila výhled české ekonomiky
Podle nového hospodářského výhledu se očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) se zvýší pouze o 1,9 % – oproti původnímu odhadu ze září, kdy se růst počítal na 2,4 %. Tento pokles signalizuje pesimističtější pohled banky na domácí ekonomický vývoj, který je ovlivněn řadou globálních i regionálních faktorů.
Revize prognózy EBRD pro Českou republiku je součástí širšího přehodnocení ekonomických vyhlídek pro celý region, ve kterém EBRD působí. Banka snížila svůj odhad růstu ve svých regionech na rok 2025 na 3,2 procenta, což představuje již třetí po sobě jdoucí snížení ekonomického výhledu pro tento region.
Mezi hlavní faktory, které ovlivnily rozhodnutí EBRD snížit prognózu, patří utlumený globální růst, rizika spojená s fragmentací obchodu a divergence mezi ekonomikami USA a vyspělých evropských zemí. EBRD také zdůrazňuje vliv geopolitického napětí a přeskupování, které přetvářejí obchodní a investiční toky, což vede spíše k rekonfiguraci než k fragmentaci globálních ekonomických bloků. Tyto faktory společně přispívají k opatrnějšímu postoji EBRD k budoucímu růstu.
Česká republika je silně propojena s německou ekonomikou, svým největším obchodním partnerem. Jakékoli zpomalení v Německu, zejména v automobilovém průmyslu, má přímý dopad na české exporty a investice, který není dobrý.
Pro srovnání, prognózy jiných institucí nabízejí mírně odlišný pohled na ekonomický výhled České republiky. Česká národní banka (ČNB) ve své zimní prognóze 2025 předpovídá růst HDP o 2,0 % v roce 2025, po růstu 0,9 % v roce 2024. Mezinárodní měnový fond (MMF) je ve svém výhledu o něco optimističtější, očekává zrychlení růstu na 2,4 % v roce 2025 z projektovaného 1 % v roce 2024.
Navzdory sníženému odhadu EBRD se očekává, že česká ekonomika bude v roce 2025 nadále růst, i když pomalejším tempem, než se původně předpokládalo. Klíčovými faktory podporujícími růst budou pravděpodobně oživení spotřeby domácností, podpořené růstem reálných mezd v důsledku klesající inflace, investiční aktivita a využití fondů EU.
Zpět na články
Nejnovější články

Únorová inflace v Česku je mírně nižší
13. 3. 2025 - Autor: Jan Hájek
Český statistický úřad předevčírem zveřejnil únorovou míru inflace. Meziroční míra inflace se z lednových ... číst dále

ECB opět snížila úrokové sazby
10. 3. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Dne 6. března 2025 Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) jednomyslně (i když jeden z guvernérů ... číst dále

Německo odhalilo historický fiskální balíček označený jako „ať to stojí, co to stojí“
6. 3. 2025 - Autor: Jindřich Walter
Balíček překonal očekávání, lídři CDU/CSU a SPD oznámili dohodu o rozšíření rozpočtové politiky, která ... číst dále

MMF: Evropská ekonomika na tom není dobře. Bohužel pro nás.
3. 3. 2025 - Autor: Jindřich Walter
Mezinárodní měnový fond udělal analýzu evropské ekonomiky, která roste výrazně pomaleji než ekonomika Spojených ... číst dále

Čína snížila držení amerických státních dluhopisů na patnáctileté minimum
24. 2. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Čína, dlouhodobě jeden z největších zahraničních držitelů amerických státních dluhopisů, v posledních letech výrazně ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







