Euro opět na rozcestí. Německý ústavní soud rozhodne.
Když v září minulého roku německý ústavní soud schválil účast Německa v tzv. eurovalu (záchranný plán pro předlužené jihoevropské ekonomiky), investoři si alespoň na čas oddechli . Pokud by byl soudní verdikt opačný, znamenala by neúčast nejsilnější evropské ekonomiky v záchranném plánu zásadní trhlinu. Souhlasné stanovisko soudců byl v minulém roce podmíněno například přísnou kontrolou výše celkových závazků Německa v eurovalu a požadavkem na plnou informovanost o všech krocích Evropské centrální banky.
Nynější stížnost míří na program neomezeného výkupu dluhopisů problematických států eurozóny Evropskou centrální bankou. Odmítnutí tohoto programu požaduje v petiční akci 34.000 Němců. Rozhodnutí Německa bude směrodatné, neboť německá Bundesbanka je hlavním akcionářem Evropské centrální banky. A němečtí daňoví poplatníci nesou dnes největší podíl na splácení dluhů jižních států eurozóny.
Obecný konsensus analytiků očekává souhlasné stanovisko ústavního soudu v Karlsruhe. Němci se přesto rozdělili do dvou protikladných táborů. Jedni zastávají stanovisko, že neomezené odkupy dluhopisů jsou jedinou cestou k udržení důvěry investorů a tedy k udržení eura při životě. Druhá strana tvrdí, že německá účast v eurovalu i v programu vykupování dluhopisů je neústavní, protože umožňuje přímé financování zemí z prostředků Evropské centrální banky.
Obavy vzbuzují také poslední komentáře ECB a Mezinárodního měnového fondu k vývoji v Řecku a ve Španělsku. Obě instituce prohlásily, že postup při řešení dluhové krize v těchto zemích byl příliš tvrdý. Komentátoři vidí v těchto prohlášeních přípravu na uvolnění restrikcí u těchto zemí, kde půjčky byly původně podmíněny tvrdými úspornými opatřeními. Jižní země dodnes bojují s trvale vysokou nezaměstnaností a jejich ekonomiky jsou v dlouhodobé recesi.
Verdikt německého ústavního soudu může odstřihnout jižní státy eurozóny od přívodu peněz, což by pro tyto země znamenalo finanční kolaps. Patrně by to ale také znamenalo konec eura v podobě, jak jej známe dnes. V Německu mnozí občané deklarují odhodlání potopit společnou měnu, a ukončit dotace jižních států z kapes německých daňových poplatníků. Pokud by německý ústavní soud shledal současný plán Evropské centrální banky neústavním, otevřel by se i tento prostor. Problémy eura by spustily další obavy investorů z kyperského modelu řešení finančního krachu států. A to by byl nepochybně další impuls pro investice do drahých kovů.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Stříbro s DPH %: Sedm kroků k nákupu
Sedm mýtů o investici do drahých kovů
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 2.část
Kdo a proč tlačí cenu drahých kovů dolů: Vyděláme?
Nejnovější články

Zlato ve výroční zprávě ČNB
1. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČNB včera vydala výroční zprávu za rok 2024, vybírám z ní body týkající se zlata: ... číst dále

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







