Euro opět na rozcestí
Pondělní zasedání ministrů financí Evropské unie v Bruselu nebude příliš veselé. Ukazuje se, že plány ozdravení financí Řecka nejsou reálné. Řecko bojuje s vlnou stávek a demonstrací, a původní závazky ke snížení deficitu rozpočtu se rozplývají v nedohlednu.
Čísla jsou neúprosná. Podle původních dohod, jimiž EU podmínila půjčky Řecku, se měl rozpočtový deficit letos snižovat na 7,6 procenta hrubého domácího produktu. V roce 2012 měl deficit opět poklesnout, na 6,5 procenta. V roce 2012 podle původního plánu mělo být Řecko schopno získávat půjčky v tržním prostředí.
Mise MMF a Evropské centrální banky, která v posledních dnech prováděla audit kroků Řecka k splnění podmínek úvěru, ovšem optimismem nehýří. Řecko podmínky půjčky zjevně neplní. Řecký premiér Papandreu sice tvrdí, že peníze na splátky Řecko získá masivní privatizací, ovšem tím de facto háže ručník do pomyslného ringu. Privatizace pod tlakem, ke které patrně v Řecku dojde, bude s velkou pravděpodobností nuceným výprodejem. Premiér dopředu odmítl, že by Řecko v rámci řešení dluhů prodávalo části svého území, ovšem slovům politika není nikdy radno věřit…
Euro před pondělním zasedáním reagovalo na negativní zprávy a z nich plynoucí obavy propadem vůči dolaru. Investoři vyhodnotili euro jako rizikovou investici, i přes vyšší úročení a přes fakt, že inflace v USA roste nejrychlejším tempem od roku 2008. Damoklův meč v podobě reálné hrozby restrukturalizace řeckého dluhu je zdrojem obav mnoha investorů. Restrukturalizace v této situaci totiž neznamená nic jiného než (v lepším případě) zmrazení nebo (v horším případě) odepsání části řeckého dluhu.
Řecko se stává noční můrou eura. Jde také o svým způsobem precedenční případ, který ukáže možné cesty i pro další zadlužené země skupiny PIIGS. Vytloukání klínu klínem v podobě nového zadlužování bylo možné v dobách, kdy každá země měla vlastní měnu. Inflačním znehodnocením domácí měny si mnohé státy řešily dluhové problémy, pochopitelně na úkor vlastních občanů. V rámci eurozóny, kde jednostranné znehodnocení měny není tak snadné, vznikají dosud nepoznané problémy. Opět se ukazuje, že nekryté měny nemohou být trvale životaschopné. Dluhy, vzniklé tiskem peněz a vydáváním dluhopisů, nakonec někdo totiž bude muset zaplatit.
Zpět na článkyNejnovější články

Inflace v eurozóně za duben 2025 je beze změny
5. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v dubnu 2025 dle Eurostatu stabilní na úrovni ... číst dále

Zlato ve výroční zprávě ČNB
1. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČNB včera vydala výroční zprávu za rok 2024, vybírám z ní body týkající se zlata: ... číst dále

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







