Média & Blog

ECB i nadále bojuje proti inflaci

18. 9. 2023 - Autor: Jan Dvořák

Jestřábi pokračují v akci. ECB překvapila a podesáté v řadě zvýšila úrokové sazby, depozitní úroková sazba byla zvýšena na 3,50 % a refinanční na 4,00 %.

 

ECB stále chce, aby ke snížení inflace k 2% cíli skutečně došlo, proto je nucena úroky zvýšit i za cenu zpomalení růstu ekonomiky. Je si vědoma, že může ekonomika některých zemí eurozóny spadnout do recese (Německo se v ní nachází).

 

V případě, že by recese nebyla velmi silná, bude ECB pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Opakovaně zdůraznila, že inflace je to hlavní, co nyní sleduje. Aktuální inflace v zemích eurozóny činí 5,3 %.

 

Zvyšování úroků se postupně blíží svému cíli. Další zvýšení o více než 1 procentní bod je velmi nepravděpodobné.

 

 

Zpět na články

Nejnovější články


Goldman Sachs zvyšuje cílovou cenu zlata na rok 2026 na 5 400 USD za unci

Goldman Sachs zvyšuje cílovou cenu zlata na rok 2026 na 5 400 USD za unci

22. 1. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Investiční svět zažívá další významný posun v pohledu na zlato. Renomovaná investiční banka Goldman ... číst dále

Inflace v USA činí 2,7 % a stabilizuje se nad 2% cílem. Co to znamená pro investory?

Inflace v USA činí 2,7 % a stabilizuje se nad 2% cílem. Co to znamená pro investory?

19. 1. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Inflace ve Spojených státech i na začátku roku 2026 zůstává jedním z klíčových fundamentů ... číst dále

Inflace v ČR se uklidnila, ale „tvrdé jádro“ zůstává

Inflace v ČR se uklidnila, ale „tvrdé jádro“ zůstává

15. 1. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Český statistický úřad 13. ledna 2026 potvrdil, že meziroční inflace v prosinci 2025 zůstala ... číst dále

Zlato a stříbro čeká lednová zkouška: indexové převažování může krátkodobě „zatlačit“ na cenu

Zlato a stříbro čeká lednová zkouška: indexové převažování může krátkodobě „zatlačit“ na cenu

12. 1. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Na začátku roku 2026 se trh s drahými kovy opět dostává do centra pozornosti investorů ... číst dále

Inflace v eurozóně v prosinci 2025: Stabilizace na cíli ECB

Inflace v eurozóně v prosinci 2025: Stabilizace na cíli ECB

8. 1. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Inflace v eurozóně se na konci roku 2025 vrátila přesně na 2% cíl ECB. ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE