Dluhová krize je za námi?
Bruselské sezení členů EU přišlo se třemi závěry: ochranný fond se zvýší, banky budou rekapitalizovány a věřitelé odepíšou 50% dluhů Řecka. Zástupci států v Bruselu nešetřili před kamerami úsměvy, vzájemně si tiskli ruce a poplácávali se po ramenou. Krize je vyřešena, recese zažehnána. Je to tak doopravdy?
Především je třeba poopravit údaj o tom, že se Řecko zbavilo poloviny svých dluhů. Smazána bude polovina z těch dluhů, které drží soukromí věřitelé, především banky. Ostatní sekery, které Řecko zaťalo u jiných států, u Mezinárodního měnového fondu nebo u Evropské centrální banky, jsou stále v plné výši. Z celkového dluhu Řecka, který činí 350 miliard eur ubude nakonec pouze něco málo přes 100 miliard. Perličkou je, že v optimálním případě by se nakonec dluh Řecka stabilizoval na 120% HDP. V takové situaci se pochopitelně Řecko nemůže ani omylem vypravit pro další peníze na finanční trhy, ale je nadále závislé na penězovodu z prostředků EU.
Základní problémy Evropy, jako kupříkladu
vysoká nezaměstnanost, velmi slabý růst HDP a globální hrozba recese
, to vše ze dne na den nezmizelo. Záruky, které za řecké (a evropské) dluhy přejímají (leckdy nepříliš nadšeně) jednotlivé státy, mohou ale vést ke snížení ratingu velkých ekonomik, kupříkladu Francie. Dluhová patálie se tak může kdykoliv znovu spustit. Řecká ekonomika je z celoevropského hlediska zcela okrajová. Přesto její záchrana před přiznáním faktického bankrotu stála a bude stát miliardy. Vystačí prostředky eurovalu i v případě, že se do potíží dostanou velké ekonomiky jako například Itálie nebo Francie?
Cena zlata i cena stříbra po oznámení výsledku neklesla, což signalizuje, že trhy situaci za vyřešenou nepovažují. Dluhový kostlivec byl s nemalými náklady dopraven do další skříně, bruselští aktéři doufají, že tam snad chvíli vydrží. Růst ceny zlata a ceny stříbra
, kombinovaný s růstem ceny ropy a akcií, může signalizovat blížící se inflaci. Ruku na srdce: inflace je jedním ze způsobů, jak smazat dluhy. Účet pak zaplatí občané znehodnocením úspor, vysokými daněmi a celkovým zchudnutím. Investiční stříbro a investiční zlato jsou nadále jedním z mála způsobů, jak se na další dluhovou smršť včas připravit.
Zpět na článkyNejnovější články

Červnová inflace v ČR dosáhla 2,9 % – návrat nad inflační cíl
14. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Minulý týden Český statistický publikoval úřad údaje o inflaci za červen 2025, opět shodná ... číst dále

Zápis z jednání bankovní rady
10. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera byl vydán zápis z červnového zasedání bankovní rady ČNB, kde byly úrokové sazby ponechány ... číst dále

Poměr cen zlata a stříbra se vrátil na stabilní úroveň
7. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Po klidném prvním čtvrtletí letošního roku došlo 2. dubna ke skokovému zvýšení tohoto poměru. ... číst dále

Inflace v eurozóně v červnu mírně vzrostla na 2,0 %
3. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Podle v úterý zveřejněného rychlého odhadu statistického úřadu Eurostatu dosáhla roční inflace v eurozóně ... číst dále

Struktura poptávky po stříbře se mění
30. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Poptávka po stříbře prochází v poslední dekádě zásadní strukturální proměnou. Zatímco dříve dominovaly tradiční ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







