Média & Blog

Dluhová krize je za námi?

27. 10. 2011 - Autor: Jiří Jánský

Bruselské sezení členů EU přišlo se třemi závěry: ochranný fond se zvýší, banky budou rekapitalizovány a věřitelé odepíšou 50% dluhů Řecka. Zástupci států v Bruselu nešetřili před kamerami úsměvy, vzájemně si tiskli ruce a poplácávali se po ramenou. Krize je vyřešena, recese zažehnána. Je to tak doopravdy?

Především je třeba poopravit údaj o tom, že se Řecko zbavilo poloviny svých dluhů. Smazána bude polovina z těch dluhů, které drží soukromí věřitelé, především banky. Ostatní sekery, které Řecko zaťalo u jiných států, u Mezinárodního měnového fondu nebo u Evropské centrální banky, jsou stále v plné výši. Z celkového dluhu Řecka, který činí 350 miliard eur ubude nakonec pouze něco málo přes 100 miliard. Perličkou je, že v optimálním případě by se nakonec dluh Řecka stabilizoval na 120% HDP. V takové situaci se pochopitelně Řecko nemůže ani omylem vypravit pro další peníze na finanční trhy, ale je nadále závislé na penězovodu z prostředků EU.

Základní problémy Evropy, jako kupříkladu

vysoká nezaměstnanost, velmi slabý růst HDP a globální hrozba recese
, to vše ze dne na den nezmizelo. Záruky, které za řecké (a evropské) dluhy přejímají (leckdy nepříliš nadšeně) jednotlivé státy, mohou ale vést ke snížení ratingu velkých ekonomik, kupříkladu Francie. Dluhová patálie se tak může kdykoliv znovu spustit. Řecká ekonomika je z celoevropského hlediska zcela okrajová. Přesto její záchrana před přiznáním faktického bankrotu stála a bude stát miliardy. Vystačí prostředky eurovalu i v případě, že se do potíží dostanou velké ekonomiky jako například Itálie nebo Francie?

Cena zlata i cena stříbra po oznámení výsledku neklesla, což signalizuje, že trhy situaci za vyřešenou nepovažují. Dluhový kostlivec byl s nemalými náklady dopraven do další skříně, bruselští aktéři doufají, že tam snad chvíli vydrží. Růst ceny zlata a ceny stříbra

, kombinovaný s růstem ceny ropy a akcií, může signalizovat blížící se inflaci. Ruku na srdce: inflace je jedním ze způsobů, jak smazat dluhy. Účet pak zaplatí občané znehodnocením úspor, vysokými daněmi a celkovým zchudnutím. Investiční stříbro a investiční zlato jsou nadále jedním z mála způsobů, jak se na další dluhovou smršť včas připravit.

Zpět na články

Nejnovější články


Německo: záporné úroky i pro drobné střadatele

Německo: záporné úroky i pro drobné střadatele

12. 12. 2019 - Autor: Jindřich Walter
Jsou to dva měsíce, co jsme se věnovali záporným úrokovým sazbám v Evropě. Minulý ... číst dále

Rozesílání Stříbrných účtů

Rozesílání Stříbrných účtů

9. 12. 2019 - Autor: Filip Jeřábek
Na tyto dny se těší všichni investoři do drahých kovů, kteří investují pravidelně s ... číst dále

Sněmovna schválila rozpočet ČR

Sněmovna schválila rozpočet ČR

5. 12. 2019 - Autor: Jan Dvořák
Tuto středu schválila Poslanecká sněmovna státní rozpočet na příští rok. Rozpočtový deficit je 40 ... číst dále

ECB – peníze navíc jen tak na účet?

ECB – peníze navíc jen tak na účet?

2. 12. 2019 - Autor: Jan Dvořák
Agentura Bloomberg oznámila, že Evropská centrální banka zvažuje použití metody zvané „Helicopter money“, volně ... číst dále

Polsko převáží i kupuje zlato

Polsko převáží i kupuje zlato

28. 11. 2019 - Autor: Jan Hájek
Polsko oznámilo, že převezlo 100 tun zlata z Británie domů. Při ceně 1,1 milionu korun ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.