Číňané skupují investiční stříbro, strach z inflace roste
Čínští investoři utíkají z akciového trhu, čínský trh nemovitostí očekává zpomalení. V Číně nepříjemně roste inflace. Čínští investoři rovněž pociťují obavy z důsledků evropské dluhové krize i z hrozby globální recese. Proto čínští investoři utíkají od rizikových aktiv k tradičnímu platidlu, čímž do dvacátého století v Číně bylo právě stříbro.
Čínské banky prodávají domácím investorům desítky milionů uncí stříbra, objem obchodů roste raketovým tempem. Jedna z největších čínských bank, Industrial and Commercial Bank of China, samotná prodala za letošní první pololetí 10,5 milionu troyských uncí stříbra. Ale pozor – všechny tyto obchody byly provedeny v papírové formě. Čínské banky prodávají jen termínované kontrakty, čili papírové sliby dodání fyzického stříbra. Stříbrné slitky, stříbrné mince ani stříbrné cihly ve svých trezorech čínské banky nemají.
Opět se projevuje velký rozdíl mezi papírovým trhem stříbra a vlastnictvím fyzického stříbra. Co by se stalo v situaci, kdy by čínští investoři odmítli nadále držet papírové kontrakty a požadovali fyzické dodání investičního stříbra? Uvažme, že za jediný den se na světovém trhu stříbra zobchoduje přes miliardu uncí stříbra – to je víc, než je celková světová roční těžba stříbra za celý rok!
Každý, kdo investuje do stříbra, dobře zná rozdíl mezi papírovým a fyzickým trhem. Papírově se zobchoduje mnohem více stříbra, než je na světě vůbec k dispozici. I proto je velký rozdíl mezi cenou stříbra, kterou vidíme na grafu ceny stříbra, a mezi skutečnou cenou stříbrných mincí a slitků.
Pokud by čínští investoři požadovali výměnu papírových příslibů za skutečné stříbrné mince, stříbrné slitky a stříbrné cihly, vznikne na trhu nedostatek fyzického stříbra. Za jakou cenu by pak čínské banky mohly získat fyzické stříbro na pokrytí svých závazků? Bratři Huntové na podobném principu dostali cenu stříbra na historický rekord…
Je možné, že se čínské banky časem dostanou do velkých potíží. Zatím jsou čínští investoři ochotni důvěřovat papírovým slibům bank. Pokud se ale křehká důvěra v solventnost bank, v čínskou měnu nebo v další růst ekonomiky poruší, mohou se během několika okamžiků rozevřít nůžky mezi papírovým trhem stříbra a fyzickým stříbrem.
Kdo vlastní stříbrné mince, stříbrné slitky či stříbrné cihly, bude v takové situaci jednoznačně stát na vítězné straně a sčítat tučné zisky. Kdo navíc ovládá
opční techniky
, vydělá několikanásobně. Důvody k nákupu fyzického stříbra (
samozřejmě ale likvidního
) přibývají.
Zpět na článkyNejnovější články

Cena zlata v Číně je kolem historických maxim
21. 9. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Zatímco cena zlata v dolarech se snížila, v Číně díky oslabení čínského juanu roste. Zájem o ... číst dále

ECB i nadále bojuje proti inflaci
18. 9. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Jestřábi pokračují v akci. ECB překvapila a podesáté v řadě zvýšila úrokové sazby, depozitní úroková ... číst dále

Inflace pokračuje v poklesu
14. 9. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Minulý týden byla zveřejněna červencová míra inflace v České republice, která se z červnových 8,8 ... číst dále

ČNB pokračuje v nákupech zlata
11. 9. 2023 - Autor: Jindřich Walter
V červenci a srpnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala v nákupech zlata, nakoupila přibližně 1 tun ... číst dále

Polská centrální banka začala rychle snižovat úroky
7. 9. 2023 - Autor: Jan Hájek
Polská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu z 6,75 % na 6,0 %, a to ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







