Média & Blog

Čína devalvovala měnu. Zlato a stříbro letí vzhůru

13. 8. 2015 - Autor: Jan Rohrbacher

Investoři byli tento týden překvapeni. Akciové indexy se celosvětově zabarvily do ruda, zatímco cena zlata vystřelila opět 1100 dolarů za unci. Investiční stříbro startovalo nad 15 dolarů za unci. To signalizuje obavy. Proč jsou trhy nervózní?

Čínská centrální banka přistoupila k masivnímu znehodnocení čínské měny. Pokles hodnoty jüanu o téměř 2% dostal čínskou měnu na hodnoty, kde již nebyla po čtyři roky. Čínská intervence je označována jako „nečekaná“ atd. Nemyslím si to. Že Čína bude stlačovat hodnotu své měny, bylo zřejmé již po zveřejnění nízkých stavů zásob zlata v Číně. Jestli totiž Čína záměrně přistoupila k malému nákupu zlata, pak rozhodně nehodlá u investorů budit dojem, že čínská měna by měla být nějak kvalitní … čili podložená extrémním držením zlata. Selský rozum postačí k vyhodnocení tohoto fundamentu.

Čína se snaží znehodnocením měny řešit několik základních problémů, kterým nyní čelí. Vzhledem k tomu, že Čína je průmyslovou exportní velmocí, je třeba věnovat těmto důvodům potřebnou pozornost.

Prvním problémem je klesající tempo v ekonomice. Čína zdaleka neroste tak, jak by potřebovala. To je samo o sobě problém, protože Čína je stále na exportu velmi závislá. Domácí spotřeba nedokáže případný výpadek poptávky po čínském zboží na zahraničních trzích vykompenzovat.

Čínský trh s nemovitostmi je již léta velmi přehřátý. Banky jsou exponované v hypotékách na nemovitosti, jejichž ceny jsou podle odborníků již dávno za hranicí rozumné míry investice. V případě nesplácení těchto úvěrů by se čínské banky mohly dostat do podobné šlamastyky, v jaké byly jejich americké kolegyně v roce 2008 a 2009.

Bublina hrozí také na čínském akciovém trhu. Indikátorem dosažení maxim na akciových trzích bývá – podle historky z 30-tých let minulého století – že si o akciových investicích povídají uklízečky a čističi bot. To platí naprosto přesně o Číně. Do akcií investují lidé, kteří nemají vůbec znalosti nebo zkušenosti. I to signalizuje, že velcí investoři a velcí burzovní hráči mohou chtít realizovat zisky a třeba i začít hrát hru na pokles. Zkušení investoři bývají v takových chvílích opatrní. Pro neinformované je totiž pokles trhů pohroma, zatímco pro zkušené investory je to příležitost

Na jih zamířily v reakci na čínské měnové hrátky shodně asijské, evropské i americké indexy. Naopak vzrostly ceny drahých kovů. Cena zlata se odrazila od cenového dna a vyrazila na sever. Graf ceny zlata překonal hranici 1100 dolarů za unci. O očekávaném pohybu na zlatě jsme psali v minulém článku.

Také investiční stříbro prošlo pěkným růstem, když překonalo hranici 15 dolarů za unci. V poslední době, kdy bylo stříbro velmi levné, se rafinérie dostaly pod nákupní tlak – poptávka po stříbrných mincích, stříbrných slitcích a stříbrných cihlách vzrostla natolik, že rafinérie nestíhají pokrývat fyzickou poptávku po stříbře . Přesto se situace nárůstem ceny stříbra nijak pronikavě nezlepší – fyzické stříbro prostě k dispozici není.

Nyní je řada na spekulativních penězích, zda zahájí proti růstu ceny zlata a stříbra ofenzívu. Zejména některé velké zahraniční banky jsou v shotech na zlato exponovány tak silně, že růst ceny drahých kovů je pro ně velmi nepříjemný. Můžeme tedy očekávat snahy srazit ceny zlata a stříbra níže.

Čínská centrální banka navařila pěkně ostrou polévku. Pro investory do drahých kovů, ale i pro burzovní obchodníky a investory, je to ovšem obrovská šance k výdělkům. Zkušení investoři si pochutnají 🙂

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Krach Řecka se odkládá. Ceny zalta a stříbra jsou u minim.

Nejdelší pokles na zlatě. Rafinéři stříbra nestíhají

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (1.část)

Stříbrný účet: Levné zlato a stříbro

Zpět na články

Nejnovější články


Fed se zachoval podle většiny očekávání

Fed se zachoval podle většiny očekávání

23. 3. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Fed díky jednomyslnému hlasování zvýšil úrokové sazby o 0,25 % na 4,75 – 5,00 ... číst dále

Cena zlata dnes překonala hranici 2.000 dolarů za unci

Cena zlata dnes překonala hranici 2.000 dolarů za unci

20. 3. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Minulý týden byl hlavním tématem finančních trhů vývoj kolem druhé největší švýcarské banky Credit ... číst dále

Robert Kiyosaki: další krachující bankou bude Credit Suisse a kupujte proto stříbro

Robert Kiyosaki: další krachující bankou bude Credit Suisse a kupujte proto stříbro

16. 3. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Po krachu americké Silicon Valley Bank zaměřené na financování startujících firem se problémy rozšířily ... číst dále

Únorová míra inflace v České republice

Únorová míra inflace v České republice

13. 3. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Minulý pátek byla zveřejněna míra inflace v České republice. Z lednových 17,5 % se snížila ... číst dále

Evropské unii hrozí recese, Česká republika v ní je

Evropské unii hrozí recese, Česká republika v ní je

9. 3. 2023 - Autor: Jan Hájek
Eurostat včera vydal oficiální sezónně očištěná data o vývoji ekonomik zemí Evropské unie ve ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE