Červnová inflace v eurozóně
V červnu meziroční inflace v zemích eurozóny klesla z 2,6 % na 2,5 %. Nejvyšší meziroční míra inflace je stále u služeb (4,1 %), následují potraviny, alkohol a tabák (2,5 %), neenergetické průmyslové zboží (0,7 %) a energie (0,2 %).
Souhrn situace v jednotlivých zemích podle údajů Eurostatu:
Rekordmanem je v červnu Belgie s inflací 5,5 %. Na druhé straně je Finsko (0,6 %), Itálie (0,9 %) a Litva (1,0 %). Květnová míra inflace činila podle unijní metodiky v ČR 2,8 %. Je nižší než v Rakousku (3,2 %), ale větší než na Slovensku (2,4 %) a v Německu (2,5 %). Červnovou míru inflace v České republice zveřejní Český statistický úřad 10. července.
Nejbližší zasedání vedení ECB je naplánováno na polovinu července, úroky zůstanou nejspíše beze změny, uvidíme, jak tuto míru inflace, a to zejména jádrové, ECB zohlední.
Zpět na články
Nejnovější články

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále

Zlatý důchod je bezpečný přístav pro Vaše finance
14. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů hledá způsoby, jak ochránit své úspory před inflací ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







