Cenu zlata určuje Japonsko, EU a USA, cenu stříbra ovlivní Čína
Cena zlata je zpět u 1300 dolarů za unci. Tento vývoj se dal očekávat, neboť jak jsme již upozornili, burzovní short selling dostal ceny zlata na hranici produkční rentability. Dalším indikátorem růstu, na který jsem upozorňovali, byla změna v pozicích bank, které redukovaly své burzovní short pozice na zlatě. Růst ceny zlata podpořil i opatrný postoj šéfa amerického FEDu Bena Bernankeho k ukončení kvantitivního uvolňování. Ben Bernanke v posledním prohlášení uklidňoval trhy, které se právem obávají dopadu případného omezení likvidity ze strany federálního rezervního systému.
Po víkendu se projevily další dva faktory, které hovoří pro drahé kovy: Víkendový summit G20 konstatoval, že státy EU budou místo úsporných opatření preferovat spíše utrácení. Vládní výdaje mají oživit chřadnoucí evropské ekonomiky. Přeloženo do srozumitelné řeči, státy budou více utrácet. To samozřejmě vzbuzuje obavy, jak se budou vyvíjet dluhy zemí, které dosud stály na pokraji dluhové pasti – jmenujme například Itálii, Španělsko, Portugalsko atd.
Druhým faktorem je nedělní výsledek voleb v Japonsku. Premiér Šinzó Abe získal většinu v obou komorách japonského parlamentu. Premiér Abe je znám jako přiznivec oslabování japonského jenu. Japonská ekonomika se stejně jako evropští lídři shlédla v americkém modelu znehodnocování měny, které je prezentováno jako exportní výhoda. Drahé kovy zareagovaly růstem.
Investiční zlato rostlo rychleji, než rostla cena investičního stříbra. Růst ceny stříbra zpomaluje obava, že růst ekonomiky Číny nebude tak velký, jak se předpokládalo. Čína je průmyslová velmoc, která patří mezi zásadní spotřebitele stříbra. Také odvětví fotovoltaiky, které patří mezi velké konzumenty stříbra, prochází nepříznivým vývojem. Poptávku po stříbře táhne průmysl a investiční nákupy rovným dílem. Poptávku po zlatě táhnou především investice do kovu, zatímco průmysl spotřebuje pouhou desetinu roční produkce zlata.
Zajímavým důsledkem rozdílných faktorů pro růst ceny zlata a pro růst ceny stříbra je aktuální rozevření cenových nůžek mezi zlatem a stříbrem. V páteční obchodní seansi jsme se dostali na poměr 66 ku jedné, což je tříleté maximum cenového spreadu. Investiční stříbro se tedy vůči zlatu jeví jako podhodnocené.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Jak nenaletět
Překvapují vás cenové pohyby drahých kovů? Naučte se je využívat.
Euro opět na scestí: Německý ústavní soud rozhodne
Prudký pokles ceny drahých kovů: Proč?
FED a ceny drahých kovů: Proč neklesá objem prodeje?
Aktuální vývoj ceny zlata, stříbra a ropy: SILVERUM s.r.o. na ČT24
Nejnovější články

Zlato ve výroční zprávě ČNB
1. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČNB včera vydala výroční zprávu za rok 2024, vybírám z ní body týkající se zlata: ... číst dále

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







