Média & Blog

Cena zlata u 1300, stříbro u 18 dolarů!

2. 5. 2016 - Autor: Aleš Novotný

Zlato a stříbro předvedlo v uplynulém týdnu další růstovou rally, čímž se drahé kovy dostaly mezi nejvýnosnější investice letošního roku. Graf ceny zlata se zastavil těsně u 1300 dolarů za unci, investiční stříbro se dostalo až k hranici 18 dolarů.

Predikce HSBC vychází, stejně jako se s růstem ceny vezou pozice Deutsche Bank . Také burzovní obchodníci využili pozitivního sentimentu a vydělali na růstu ceny zlata a stříbra. Cena zlata i cena stříbra byly podpořeny masivními nákupními objednávkami na burze, které realizovaly velké fondy a bankovní dealingová centra.

Růst ceny zlata a stříbra jde zcela proti pozicím COT , kde zajišťovatelé stojí ve velkých pozicích na pokles cen drahých kovů. V minulém týdnu burzovní býci vytáhli ceny na nová střednědobá maxima, navzdory přesvědčení zajišťovatelů. Co je důvodem pro růst cen?

Americký FED minulý týden neohlásil jasné termíny zvyšování úrokových sazeb, čímž oslabil dolar. Z této situace opět těžilo především zlato. Také výsledková sezona amerických firem, i přes solidní data, neopravňuje k přehnanému optimismu. Ceny drahých kovů posílily také obavy investorů, že oslabení dolaru se promítne i do hodnoty dalších světových měn. Opět situace, ze které těží drahé kovy.

Investiční stříbro je skupováno od doby, kdy oscilovalo kolem 14 dolarů za unci. Zde se projevil tradiční nákupní apetit průmyslových podniků, které si při nízkých cenách rády budují zásoby. Velké objemy investičního stříbra mířily také do Asie.

Konsoliduje se situace v mincovnách a v rafinériích ? Podle posledních zpráv ano, protože za aktuálních vyšších cen mnozí producenti rádi prodávají svoji produkci ve velkých objemech i při aktuálním termínu dodání. Uvidíme, zda rafinérie a mincovny budou schopny udržet krok s nákupním apetitem investorů.

Investice do drahých kovů rostou také kvůli obavám z vývoje v EU. Evropa zjišťuje, že peníze posílané Turecku za zadržení nelegálních migrantů nemusí být finálním řešením. Turecko proti původním dohodám vymáhá další peníze a výhody, přičemž hrozí vpuštěním zadržovaných migrantů na území EU. Řecko a Itálie přestávají zvládat nápor afrických přistěhovalců, kteří ve velkém zaplavují jih Evropy. Rakousko přijalo minulý týden zákon, kterým si chce ponechat právo omezit počet přistěhovalců. Německo, iniciátor současné krize, se pokouší přenést prostřednictvím EU problém s přistěhovalci na další státy zavedením povinných kvót.

Budoucnost dolaru je nejistá, nejistá je i budoucnost EU. Hovoří se často o možném odchodu Británie z EU a také o možnosti vzestupu radikálních muslimů v zemích EU. To vše, v kombinaci s nepříliš příznivými zprávami z ekonomiky, zvýšilo v minulém týdnu poptávku po drahých kovech.

E-BOOK ZDARMA

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Doletí zlato na 1300 dolarů?

Přes 14 milionů mincí prodáno. Raketový nárůst v US mincovně

Varování: Bohatí přelévají majetek do drahých kovů

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio drahých kovů, 1. část

Zpět na články

Nejnovější články


Inflace v České republice se zvýšila

Inflace v České republice se zvýšila

16. 5. 2024 - Autor: Jan Dvořák
V pondělí byla zveřejněna dubnová inflace v České republice. Meziroční míra inflace se zvýšila ... číst dále

Záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 2. května 2024

Záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 2. května 2024

13. 5. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Záznam z jednání bankovní rady České národní banky ze dne 2. května 2024, kdy ... číst dále

Ve Švédsku začalo snižování úroků

Ve Švédsku začalo snižování úroků

9. 5. 2024 - Autor: Jiří Jánský
Švédská centrální banka Riksbank jako první „západní“ centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu o ... číst dále

ČNB – snižování úroků pokračuje

ČNB – snižování úroků pokračuje

6. 5. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Minulý týden ČNB snížila hlasovacím poměrem 7:0  úrokové sazby o 0,5 %.   Pro ... číst dále

Fed ponechal úrokové sazby beze změny

Fed ponechal úrokové sazby beze změny

2. 5. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Fed včera v souladu s očekáváními oznámil, že vhledem k neklesající míře inflace ponechá úrokové ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE