Cena zlata pod 1230, stříbro se drží pod 17 dolary za unci.
Řečtí vyjednavači si při jednání o dalším splácení řeckých dluhů rozhodně neberou servítky. Trvají na podstatném změkčení původních podmínek, za kterých před několika lety došlo k odvrácení státního bankrotu. Řecký ministr financí a řecký premiér požadují ukončení úsporných opatření, další tzv. překlenovací úvěry, navázání splátek na vývoj řecké ekonomiky atd.
Pozice vítězů řeckých voleb není záviděníhodná – již museli ustoupit od řady slibů, díky nimž vyhráli volby. Štědré sociální programy (13.důchod těm penzistům, kteří nemají 700 euro měsíčně, zdravotní pojištění zdarma pro chudší obyvatele atd.) ovšem evropští věřitelé sledují se skřípěním zubů.
Finanční trhy očekávají výsledek jednání. Rozladěni jsou Italové, neboť řečtí vyjednavači označili Itálii jako další zemi, která se v případě neúspěchu jejich mise může ocitnout v pozici potenciálního bankrotáře rovněž velmi snadno. Německá kancléřka Angela Merkelová rovněž není potěšena tím, že by měla svým voličům vysvětlovat další benevolenci vůči Řekům – znamenalo by to další nápor na peněženky daňových poplatníků. Přesto finanční trhy nevnímají situaci kolem řeckého dluhu jako nějak kritickou – trhy oscilují u maxim, index VIX nijak dramaticky neroste.
Co by se stalo v případě, že by se Řekové s věřiteli nedohodli? Ve hře je samozřejmě nadále i možnost odchodu Řecka z EU. Ačkoliv bruselští eurocentrikové upozorňují, že vystoupení z EU není de facto a de iure možné, Řekové se touto možností rovněž pokoušejí věřitele zastrašit. Tím se snaží vynutit si vstřícnost při jednáních o snížení splátek, o jejich odklad a především o dalším odpouštění řeckých dluhů.
Ke klidu na trzích přispívá i sdělení agentury Standard and Poor´s, že eventuální bankrot Řecka a jeho odchod z EU by na zbytek eurozóny měl malý dopad. Německé banky, které jsou zmiňovány jako případní poškození, totiž již dávno drží velmi málo řeckého dluhu. Takže, podle agentury Standard and Poor´s drží pověstného Černého Petra v rukách naopak řečtí vyjednavači.
Ceny zlata a ceny stříbra vzhledem k malým obavám z dopadů případného odchodu Řecka z EU klesly. Graf ceny zlata se dnes dostal pod 1230 USD, investiční stříbro se opět obchoduje pod 17 dolary za unci. To jsou ceny, na které jsme se delší dobu nedostali – a je to poznat v objemu obchodů. Poptávka roste zejména po investičním stříbře: objemy nakoupených investičních stříbrných slitků a mincí se tento týden opět razantně zvýšili. Investoři rádi nakupují zlato a stříbro při nízkých cenách, což aktuální situace umožňuje.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Zdarma pro vás: Investorská kniha o drahých kovech
Proč a jak investovat do zlata a stříbra? Otázky a odpovědi.
Investiční stříbrné mince se 7% DPH
Trh práce v USA srazil investiční stříbro po 17 dolarů
Nejnovější články

Červenec: inflace se zpomalila na 2,7 %
14. 8. 2025 - Autor: Jan Hájek
Český statistický úřad minulý pátek zveřejnil údaje o inflaci za červenec 2025. Výsledek přesně ... číst dále

ČNB – úrokové sazby opět beze změny
11. 8. 2025 - Autor: Jiří Jánský
Na zasedání 7. srpna 2025 rozhodla bankovní rada České národní banky, v souladu s ... číst dále

Dolar v ohrožení: Proč politické kroky v USA nahrávají zlatu a stříbru
7. 8. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Současné dění ve Spojených státech vysílá investorům po celém světě jasný signál: důvěra v ... číst dále

Poptávka po zlatu roste
4. 8. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Celková poptávka po zlatě ve druhém čtvrtletí roku 2025 dosáhla 1 249 tun, což ... číst dále

Fed ponechal sazby beze změny
31. 7. 2025 - Autor: Jiří Jánský
Americký Fed na svém včerejším zasedání rozhodl v souladu s očekáváními většiny analytiků ponechat ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







