Cena zlata nad 1100, stříbro nad 14 dolary.
Od lednového propadu se finanční trhy zatím nedokázaly vzchopit k růstovému směru. Zda akcie našly svoje dno, to se ukáže v dalších týdnech. Cena zlata i cena stříbra proto překročily magické hranice : graf zlata se dostal nad 1125 dolarů za unci, graf stříbra otestoval 14,50 dolarů za unci. Investoři stahovali svoje prostředky z trhu a přelévali hotovost do stříbrných a zlatých slitků.
Startérem propadu světových trhů byla, jak jsme již několikrát psali, situace Číny. Čína zpomaluje, tamní trh nemovitostí je podle odborníků přehřátý. Pád ceny ropy zvýšil nejistotu investorů, protože na těžebním sektoru je navázáno mnoho podniků. A výnosy z ropy jsou u mnoha arabských a latinskoamerických států páteří státních ekonomik.
Nyní se ke slovu dostává další hrozba: příliv afrických běženců do Evropy. Německo už přiznalo, že nápor imigrantů nedokáže zvládnout. Do země přišlo v roce 2015 oficiálně 1,1 milionu Afričanů a obyvatelů konfliktních zemí Blízkého Východu. Jde o obtížně integrovatelné lidi, kteří budou v drtivě většině zátěží pro sociální, zdravotní i bezpečnostní systém. Hrozba teroristických útoků , které otřásly světem v závěru roku, zesílila.
Evropští lídři stojí před otázkou, co dál. Pokusy uplatit Turecko, aby lépe hlídalo hranice a zabránilo přílivu dalších běženců do Evropy, se pochopitelně ukázaly jako naivní. Turecko sice s chutí inkasuje peníze evropských daňových poplatníků, ovšem s plněním slibu ostrahy hranic si hlavu rozhodně neláme.
Lze tedy očekávat další příliv uprchlíků. Jakkoliv je lidského hlediska pochopitelná snaha pomoci, z ekonomického hlediska je přijímání nekvalifikovaných lidí z odlišného kulturního prostředí vyslovený hazard. Nápor na sociální a zdravotní systém evropských zemí bude vzrůstat. Jaký lze očekávat dopad na ekonomiku a na úspory?
V průběhu roku můžeme předpokládat, pokud bude proud uprchlíků do EU pokračovat, s postupným oslabováním evropské měny. Větší náklady na zdravotní, sociální a bezpečnostní systém by se mohly promítnout růstem státních dluhů a znehodnocováním měny – eura i české koruny.
Katastrofické scénáře ekonomického vývoje věští opět známý „doomsayer“, Marc Faber. Tento známý ekonom uvedl, že propady akciových trhů na začátku letošního roku jsou pouze startem burzovního krachu. Faber čeká, že letos trhy spadnou až o 80% a že světová ekonomika opět spadne do celkové recese.
Pokud by se tyto scénáře naplnily, byl by rok 2016 opravdu neradostný. Mohli bychom si prožít znovu krach trhů ne nepodobný roku 2008 a následnou globální recesi let 2009-2011. Tehdy cena zlata vyletěla k 1900 dolarům za unci, cena stříbra tehdy testovala rekordních 50 dolarů za unci. Aktuální tlaky na nízké ceny zlata a stříbra by byly překonány. Zlato a stříbro by v případě naplnění pesimistických ekonomických scénářů mohly zopakovat svůj raketový růst.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio, 1 část.
Trhy padaly ke dnu – a někdo skupoval stříbro
Cena zlata nad 1100 dolary. J.P.Morgan drží ceny stříbra
Nejnovější články

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále

Zlatý důchod je bezpečný přístav pro Vaše finance
14. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů hledá způsoby, jak ochránit své úspory před inflací ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







