Americké QT zatím pokračuje

11. 3. 2019 :: Autor: Jan Dvořák

Podle dat zveřejněných minulý týden se velikost rozvahy Fedu dostala pod 4 biliony dolarů, nyní je na minimu od prosince 2013, tedy za více než 5 let. Snižování rozvahy běží takříkajíc samospádem, Fed bondy neprodává, jen část expirujích nenahrazuje. A to jak v případě vládních bodů, tak i v případě Mortgage-Backed Securities. Následující graf to ukazuje přesně.
 

 
Obem aktiv Fedu je nyní 19,4 % HDP Spojených států. Než Fed spustil QE, byla tato hodnota na úrovni 6 procent. V eurozóně je nyní tento poměr nad 40 procenty, v Japonskuje dokonce na 100 %. Vidíte, že tisk peněz ve USA byl a je mnohem menší než v Evropě. I v době vrcholící krize byl poměr aktiv Fedu k HDP USD menší, než je nyní v eurozóně. Přesto se o tištění peněz Fedem psalo mnohem více než o tisku v eurozóně, o Japonsku ani nemluvě.
 
Nyní se čeká, že v nejbližších měsících Fed oznámí nový plán „práce s rozvahou“. Jsem zvědav, co bude výstupem. Čeká se uvolnění si rukou pro práci s rozvahou v případě nutnosti.

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).