Zlato mění pozici v bankovním systému
Nejedná se o měnu krytou zlatem nebo o něco překvapivého, naopak. Tato změna se nejvíce bude líbit investorům do zlata, banky naopak nadšené nejsou.
Minulý týden vstoupila v platnost upravená verze mezinárodních pravidel pro řízení bank. Konkrétně se jedná o Basel III vydané Bankou pro mezinárodní vypořádání, někdy nazývanou centrální bankou centrálních bank. Příprava Basel III neproběhla ze dne na den, primárně se totiž jedná o reakci na bankovní krizi let 2008/2009. První verze těchto pravidel byla připravena již v roce 2011, tedy před 10 lety a jejich uvedení v platnost bylo několikrát odloženo. Nyní k tomu již došlo. Změn je zde celá řada. My vám ukážeme tu, která se přímo týká drahých kovů.
Nejedná se o návrat ke zlatému standardu, změna se zaměřuje na zabránění runu na banku v případě, že tam mají lidé uložené fyzické drahé kovy. Jelikož je run na banky velmi nepravděpodobný, banky tedy často nedrží ve fyzické podobě všechno takto nakoupené zlato. Dosud tedy režim s nealokovaným zlatem fungoval stejným způsobem, jakým fungují klasické bankovní účty. Banka vydala klientovi potvrzení (defacto výpis), že v jejím sejfu (opravdu jejím sejfu bez možnosti přístupu klienta k němu, bezpečnostní schránky jsou z tohoto pohledu o úroveň výše) jsou uloženy zlaté slitky o celkové hodnotě X uncí zlata, které investor nakoupil. Když si investor přijde své slitky vybrat, dostane slitky v této hodnotě.
Nyní bude banka povinna při jakémkoliv nákupu či prodeji na doklad uvést unikátní kód každého slitku, totéž bude součástí i výpisu. Stejná čísla tedy nemohou být na dvou výpisech. Jedná se o takzvané alokované zlato, a pokud si je investor přeje vybrat, banka mu bude povinna vydat slitky s uvedenými čísly. Bude je tedy muset opravdu držet. Díky této změně však bude takovýmto způsobem držené zlato překlasifikováno z rizikové skupiny (Tier 3) do bezrizikové (Tier 1), což bance alespoň trochu pomůže.
Lze očekávat, že díky této změně stoupne poptávka po alokovaném zlatě a banky již řeší, co s tím udělat. S velkou pravděpodobností budou nuceny koupit chybějící zlato a vyžádat se jeho fyzické doručení. Velmi zajímavé bude sledovat objemy obchodů se zlatem a objemy fyzických dodávek.
Zpět na články
Nejnovější články

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále

Zlatý důchod je bezpečný přístav pro Vaše finance
14. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů hledá způsoby, jak ochránit své úspory před inflací ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







