Zlato a stříbro rostou, obavy investorů též
Nepříznivé zprávy pokračují. V USA skončily tři menší bankovní instituce. Investoři vyprodávají svá akciová portfolia a hledají útočiště ve zlatých slitcích, stříbrných mincích a švýcarském franku. Cena zlata a cena stříbra roste – graf ceny zlata otestoval hranici 1870 dolarů za troyskou unci, investiční stříbro se přehouplo přes hranici čtyřiceti dolarů. Na konci týdne cena stříbra uzavírala těsně pod hranicí 43 dolarů za troyskou unci.
Paradoxně ze situace těží americké dluhopisy. Investoři se zbavují akcií, a kromě investičního zlata a investičního stříbra nakupují státní dluhopisy USA. Díky zvýšené poptávce se americké dluhopisy vzhledem k aktuální inflaci prodávají dokonce se záporným výnosem … Americký desetiletý dluhopis se nyní prodává s rekordně nízkým výnosem 1,97 procenta, což při aktuální inflaci přes 3 procenta opravdu znamená pro kupujícího reálnou ztrátu.Situace v dluhopisech je přitom velmi vážná.
Firmy, které v době předchozí krize 2008 až 2009 snížily náklady (velmi často propouštěním zaměstnanců a snižováním mzdových nákladů), dosáhly mnohdy rekordních zisků. Trhy již od letošních maxim odepsaly 25%, ceny mnoha akcií se tudíž mohou jevit jako velmi zajímavé. Ačkoliv jsou mnohé akcie k dispozici za velmi atraktivních podmínek, investory stále odrazuje od nákupu možnost sklouznutí do dlouhodobé recese. Firmy ze stejných důvodů svoje zisky drží a neinvestují. Domácnosti šetří, šetřit začínají s ohledem na aktuální dluhovou krizi také vlády. Cesta k recesi tím nabývá stále reálnějších obrysů.
Zatímco krize z let 2008-2009 byla krizí likvidity a bank, nynější krize je krizí důvěry. Důvěry ve schopnosti politiků současnou neradostnou konstelaci účinně řešit. Není to ostatně lehká volba: zvýšením výdajů vlád pro stimulaci chřadnoucí ekonomiky se zvýší zadlužení země, naopak úspory mohou zemi dostat do recese. Evropa řeší reálný bankrot Řecka, Portugalska a dalších zemí, zatímco USA jsou sužovány vysokou nezaměstnaností a výrazným zpomalením ekonomického růstu. Sebemenší negativní zpráva v této situaci posílá finanční trhy spolehlivě ke dnu.
Zvýšená volatilita trhů sebou nese ovšem riziko zvýšení marginů. Pokud by k tomu došlo u zlata, mohla by se znovu opakovat situace, ke které došlo v
květnu u kontraktů na stříbro. Mnozí držitelé dlouhých pozic by museli své pozice uzavřít, což by mohlo přispět k lepší nákupní ceně zlata. Nákupní cena investičního stříbra je i nyní příjemná, na rozdíl od investičního zlata je cena stříbra stále pod dlouhodobými high.
Nejnovější články

Inflace v Česku je na sedmiletém minimu
15. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČSÚ předevčírem zveřejnil v dubnovou inflaci v ČR. Meziroční míra inflace se skokově snížila z březnových ... číst dále

Zlato na cestě k 6 000 dolarům za unci? Investoři hledají bezpečný přístav
12. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata by mohla v blízké budoucnosti dosáhnout až 6 000 dolarů za unci, ... číst dále

Zasedání ČNB – snížení úrokových sazeb
8. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Bankovní rada ČNB včera v souladu s tržními očekáváními snížila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Základní ... číst dále

Inflace v eurozóně za duben 2025 je beze změny
5. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v dubnu 2025 dle Eurostatu stabilní na úrovni ... číst dále

Zlato ve výroční zprávě ČNB
1. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČNB včera vydala výroční zprávu za rok 2024, vybírám z ní body týkající se zlata: ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







