Udrží se Evropa nad vodou? Investoři očekávají problémy
Minulý měsíc Španělsko požádalo o finanční pomoc pro svůj bankovní sektor ve výši 100 miliard. Španělské banky si nedokáží zajistit úvěry na finančních trzích, rekordně proto půjčují od Evropské centrální banky: v červenci to bylo 375 miliard. Čtvrtá největší ekonomika Eropy čelí vysoké nezaměstnanosti a hospodářskému propadu. Rostu obavy, že na konci srpna nebo počátkem září Španělsko požádá o pomoc z ESM, údajně ve výši 300 miliard euro.
Dalším horkým kandidátem na pomoc ze záchranného fondu je Itálie. Evropská centrální banka již ve prospěch Španělska a Itálie intervenovala na dluhopisovém trhu, aby se úrokové míry snížily pod kritických 7%. To se podařilo, ovšem na velmi krátkou dobu. Úroky pozvolna opět rostou,což odráží obavy investorů o platební schopnost obou zemí. ECB sice deklarovala připravenost znovu na dluhopisovém trhu intervenovat, ale to samozřejmě nejde do nekonečna. Důsledkem by byla nekontrolovatelná inflace.
Také Řecko vytlouká půjčky novými dluhy. Ukazuje se, že úsporné programy v prostředí hospodářské recese vedou k růstu nezaměstnanosti, což roztáčí poklesovou spirálu stále více. Země se ekonomicky propadá více, než se očekávalo. Řecké setrvání v eurozóně není jisté, také prohlášení politiků o setrvání Řecka v eurozóně jsou čím dál méně častá. Někteří realističtěji uvažující již zvažují, jaké náklady přinese odchod Řecka z eurozóny. A přidávají se úvahy, zda by eurozónu zároveň nemělo opustit také Portugalsko.
Jaké jsou možnosti pro záchranu eura a pro udržení eurozóny? Nejsou bohužel nijak valné: Evropská ekonomika neroste, naopak nezaměstnanost stoupá. Už i Německu, dosavadnímu lídrovi evropské ekonomiky, dochází trpělivost i peníze. Bavorský ministr financí Söder vyzval Řecko k odchodu z eurozóny. Proti nákupu dluhopisů problémových zemí Evropskou centrální bankou se otevřeně staví německý ministr zahraničí Guido Westerwell.
Evropská centrální banka zatím hraje o čas, když se pokouší nákupy dluhopisů problémových zemí snížit náklady na dluhy těchto zemí. Nejde ovšem o zázračné perpetuum mobile, které může fungovat trvale. Výsledkem by byla, jak jsme již řekli, obrovská inflace. Následovalo by nevyhnutelné znehodnocení úspor a nové propuknutí nepokojů, jaké otřásly v nedávné době Řeckem.
Evropa připomíná stále více eskamotéra, který se pokouší zahladit dluhy karetními triky. Nejde ale o vyřešení problému, jen o odkladné manévry. Dodejme, že jsou to manévry velmi drahé a není vyloučeno, že za tyto pokusy přelstít matematické zákony jednou velmi tvrdě zaplatíme.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Investiční stříbro: Inflace roste, koruna klesá.
Investiční stříbro: Čínský drak na lovu
Za sem měsíců 17% zhodnocení
Nejnovější články

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále

Zlatý důchod je bezpečný přístav pro Vaše finance
14. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů hledá způsoby, jak ochránit své úspory před inflací ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







