Stříbro: Rekordní prodej investičních mincí
Prodeje stříbrných mincí americkou mincovnou jsou dobrým barometrem toho, jak roste napětí ve světě i jak se vyvíjí cena bílého kovu. Typický průběh je takový, že při poklesu ceny stříbra pod určité cenové úrovně přijdou velcí hráči, kteří chtějí vzácný kov získat za nízkou cenu. To je situace, kdy nakupují i zkušení investoři – rovněž využívají poklesu ceny k doplnění investičního portfolia zlata a stříbra.
Varovné je, když rostou nákupy i v situaci, kdy rostou ceny drahých kovů . Z burzovního hlediska hovoříme o tzv. trendu, kdy do růstového směru naskakují burzovní obchodníci. Ti chtějí vydělat na růstu ceny kovu – ovšem zpravidla prostřednictvím burzovních kontraktů . Kdo tedy nakupují investiční stříbro v situaci, kdy cena roste?
Tzv. chytré peníze, čili peníze alokované u profesionálních správců portfolií, v hedžových fondech anebo velcí institucionální investoři, jsou velmi citlivé na rizika. Když se blíží turbulentní situace, pak se zpravidla stahují z finančních trhů a směřují do komodit. Tyto velké peníze se mohou z části také přeměnit do drahých kovů – a tady máme klíč k extrémním číslům, který v uplynulém týdnu přišel z americké mincovny.
Investiční mince Silver Eagle (Stříbrný Orel) patří mezi top investiční mince světa. Je dosud neporaženou jedničkou v likviditě – a to je parametr, který tzv. chytré peníze zajímá především. Jde o tak obrovské objemy peněz, že správci musí hledat nejlikvidnější alokaci. A to přes skutečnost, že poměr cena/výkon je výrazně nakloněna již k jiné investiční minci: ke kanadskému Maple Leaf (Javorový list) .
Tady jsou čísla, která hovoří jasnou řečí: V srpnu prodala americká mincovna 1.280.000 mincí Silver Eagle. V září to bylo již 1.675.000 kusů téže mince. Říjen je rekordní: Americká mincovna prodala 3.825.000 stříbrných mincí Silver Eagle. Za uplynulý měsíc tedy US mincovna prodala tolik, co za dva předcházející měsíce dohromady! Můžeme z toho usuzovat, že i další mincovny a rafinérie čelily podobnému tlaku – menší fondy a menší investoři nejsou tolik svázáni likviditou a proto nepochybně volili nákupy kanadských stříbrných mincí Maple Leaf, které jsou světovou „dvojkou“ hned za americkými Silver Eagles…
Velké peníze se obávají dalšího vývoje. Máme před sebou důležité prezidentské volby v USA – výsledek ovlivní chod celé planety na další čtyři roky. V prosinci se navíc očekává, že dojde k zvýšení úrokových sazeb v USA – a to je referenční sazba pro světovou rezervní měnu, pro americký dolar. Vývoj na Blízkém Východě rovněž neopravňuje k optimismu, ani migrační krize , jež přerůstá Evropské unii přes hlavu. Velké peníze proto směřují také do stříbrných investičních mincí Silver Eagle .
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Rotschild nakoupil zlato. Varování před další krizí?
Zlato jako politický kov
Video: Proč a jak spořit do drahých kovů
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio drahých kovů, 1. část
Nejnovější články

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále

Zlatý důchod je bezpečný přístav pro Vaše finance
14. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů hledá způsoby, jak ochránit své úspory před inflací ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







