Spotřeba stříbra roste. Zásoby nebudou stačit
Stříbro je považováno za nejvíce podhodnocené aktivum dneška. Necháme stranou hlasatele zkázy a chaosu, kteří vidí armageddon za každým rohem. Samozřejmě nijak nerozporujeme obavy, které zcela oprávněně vzbuzuje systém nekrytých peněz. Je pravdou, že dnešní peníze nejsou již ničím kryty. A dokonce ani fyzicky neexistují – jde o záznamy v počítačích.
Kdo ostatně dnes dostává výplatu opravdu v bankovkách a v mincích? Také při platbě se přesouváme stále více k bezhotovostnímu placení: kartou v obchodě, bankovním převodem …. Ano, peníze jsou zcela virtuální a nemají reálnou hodnotu. Tento systém je postaven jen na důvěře, že se za tyto „peníze“ dá něco koupit. S tím naprosto souhlasíme.
Jak dlouho může ještě trvat důvěra v peněžní systém, kde peníze prakticky již neexistují, je otázkou. Zda dojde k znehodnocení měny a smazání celoživotních úspor, o tom také nechceme spekulovat. Křišťálovou kouli k dispozici nemáme….
Podíváme se raději na fakta o spotřebě a produkci stříbra. Indie je zemí s největší spotřebou stříbra v klenotnickém průmyslu. Důvody, proč Indové skupují stříbro, jsme rozebrali v tomto článku . Co říkají čísla? Do roku 2012 se spotřeba stříbra v Indii držela pod 200 miliony uncemi ročně. V roce 2013 ovšem Indie spotřebovala již 350 milionů uncí. Rok 2014 dostal čísla spotřeby stříbra nad 500 milionů uncí za rok. Poslední data jsou z roku 2015, kdy Indie spotřebovala již přes 600 milionů uncí stříbra!
Velmi rizikový je také odklon od devizových rezerv u centrálních bank. Například Čína snižuje od roku 2014 rychlým tempem dolarová aktiva v měnových rezervách – tím tlačí americký dolar ke zdi. Investoři, kteří si zvykli považovat dolar za rezervní měnu, mohou Čínu následovat. Přelévání volných prostředků by bylo s velkou pravděpodobností právě do komoditních peněz: do zlata a stříbra. Stříbra je ovšem velmi málo kvůli výše popsanému růstu poptávky v Indii i v dalších zemích….
Vypadá to, že stříbro bude v horizontu deseti let nedostatkovou komoditou? Pokud se tak stane, nastoupí efekt zvaný „silné ruce“. Investoři, kteří nakupují nyní stříbro za nízké ceny, budou chtít vydělat maximum. Budou proto trvat na fyzickém dodání a odmítnou získané stříbro prodávat. V průběhu dekády by tedy investiční stříbro mohlo projít velmi výrazným růstovým trendem.
Na závěr pár faktů: Meziměsíčně cena stříbra vzrostla o 6,99%. Americká mincovna za stejné období ohlásila prodej 4.527.200 kusů stříbrných mincí Silver Eagle . Cenové pohyby i poptávka po investičním stříbře jsou opravdu zajímavé.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Riziko na obzoru? Zlato nad 1200 a stříbro nad 17 dolary
Zlato jako tzv. politický kov
US mincovna hlásí velké objednávky a cena roste
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio drahých kovů, 1. část
Nejnovější články

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále

Zlatý důchod je bezpečný přístav pro Vaše finance
14. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů hledá způsoby, jak ochránit své úspory před inflací ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







