Souhrn nákupů zlata centrálními bankami v první polovině roku 2024
V první polovině roku 2024 dosáhly nákupy zlata centrálními bankami rekordních hodnot, přestože ve druhém čtvrtletí došlo k mírnému zpomalení. Celkově centrální banky po celém světě přidaly čistých 483 tun zlata, což je o 5 procent více než rekordních 460 tun v první polovině roku 2023. Tento nárůst ukazuje na pokračující zájem centrálních bank o zlato jako bezpečný přístav v nejistých ekonomických časech.
Hlavním tahounem zpomalení poptávky po zlatě ve druhém čtvrtletí byla Čína, zatímco Turecko bylo největším kupcem zlata v první polovině roku, přidávajíc 45 tun do svých rezerv. Indie se umístila na druhém místě mezi největšími kupci zlata v tomto období. V druhém čtvrtletí bylo největším kupcem zlata Polsko, které zvýšilo své zásoby o 19 tun, chce mít ve zlatě 20 % devizových rezerv. Mezi další významné kupce patřily Uzbekistán, Česká republika, Katar, Singapur, Rusko, Irák, Jordánsko a Kyrgyzstán.
Na druhé straně, Filipíny byly největším prodejcem zlata v první polovině roku, snížily své rezervy o přibližně 25 tun. Thajsko bylo dalším významným prodejcem, snížilo své zásoby o necelých 10 tun. Tento trend prodeje může být způsoben potřebou likvidity nebo změnou investiční strategie těchto zemí.
Podle průzkumu Světové rady pro zlato (WGC) plánuje 29 procent centrálních bank v příštích 12 měsících přidat více zlata do svých rezerv, což je nejvyšší úroveň od začátku průzkumu v roce 2018. Řada analytiků očekává, že nákupy zlata centrálními bankami zůstanou silné minimálně po dalších šest let. Tento dlouhodobý trend naznačuje, že zlato bude i nadále hrát klíčovou roli v rezervních strategiích centrálních bank po celém světě.
Cena zlata se v roce 2024 vyšplhala na historická maxima, když dosáhla více než 2 430 dolarů za troyskou unci. Tento růst ceny je způsoben nejistými ekonomickými vyhlídkami, geopolitickou situací, obavami ze zastavení poklesu inflace a následným nesnižováním úrokových sazeb.
Česká národní banka (ČNB) patří mezi největší kupce zlata mezi centrálními bankami. V roce 2023 se ČNB zařadila k pěti centrálním bankám světa, které hromadily žlutý kov v nejvyšší míře. Současný guvernér Aleš Michl dlouhodobě mluví o svém záměru navýšit zlaté rezervy na 100 tun, což se projevilo i v letošním roce, kdy ČNB masivně pokračuje ve svých nákupech.
Tento trend může podpořit růst poptávky po zlatě mezi českými domácnostmi, které se také začínají více zajímat o investice do zlata.
Zpět na články
Nejnovější články

Inflace v eurozóně v červnu mírně vzrostla na 2,0 %
3. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Podle v úterý zveřejněného rychlého odhadu statistického úřadu Eurostatu dosáhla roční inflace v eurozóně ... číst dále

Struktura poptávky po stříbře se mění
30. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Poptávka po stříbře prochází v poslední dekádě zásadní strukturální proměnou. Zatímco dříve dominovaly tradiční ... číst dále

Bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla o zachování úrokových sazeb beze změny
26. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Na svém včerejším zasedání se bankovní rada ČNB jednomyslně shodla na tom, že úrokové ... číst dále

Fed ponechal úrokové sazby beze změny
23. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Fed na svém středečním zasedání jednomyslně rozhodl ponechat klíčovou úrokovou sazbu beze změny v ... číst dále

Robert Kiyosaki varuje – Auringo spoření může pomoci
19. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Robert Kiyosaki, autor bestselleru „Bohatý táta, chudý táta“ a známý kritik finančního systému, nedávno ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







