Média & Blog

Short sqeeze – z nich nikl v nevídané situaci

10. 3. 2022 - Autor: Jan Dvořák

Počátkem týdne jsme se na komoditních trzích stali svědky nevídané situace. Londýnská burza LME zaměřená na obchodování s průmyslovými kovy v úterý ráno zastavila obchodování s niklem. Důvodem bylo zvýšení jeho ceny během pondělí a úterního rána o 250 %.

 

Zvýšení ceny nastalo díky silným ztrátám investorů, kteří očekávali pokles jeho ceny. Uzavírání short pozic za účelem nezvyšování ztráty vyvolalo skokové zvýšení poptávky v efektu sněhové koule.. Vývoj jeho ceny je názorně vidět zde:

 

Tento short sqeeze se netýkal jenom niklu, ale např. i hliníku nebo pšenice. Absolutně nejvíce se o něm mluvilo při významném zvýšení ceny ropy. Jejich ceny dosáhly mnohaletých maxim. Jednu z největších pozic drží majitel největší těžařské společnosti niklu na světě – společnosti Tsingshan Holding. Ztráta převyšuje 2 miliardy dolarů.

 

P.S.

Včera klesla cena ropy o 14 % na 111 dolarů za barel.  Kromě ropy a zemního plynu se vyplatí sledovat i další komodity.

 

 

Zpět na články

Nejnovější články


Inflace v eurozóně v červnu mírně vzrostla na 2,0 %

Inflace v eurozóně v červnu mírně vzrostla na 2,0 %

3. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Podle v úterý zveřejněného rychlého odhadu statistického úřadu Eurostatu dosáhla roční inflace v eurozóně ... číst dále

Struktura poptávky po stříbře se mění

Struktura poptávky po stříbře se mění

30. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Poptávka po stříbře prochází v poslední dekádě zásadní strukturální proměnou. Zatímco dříve dominovaly tradiční ... číst dále

Bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla o zachování úrokových sazeb beze změny

Bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla o zachování úrokových sazeb beze změny

26. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Na svém včerejším zasedání se bankovní rada ČNB jednomyslně shodla na tom, že úrokové ... číst dále

Fed ponechal úrokové sazby beze změny

Fed ponechal úrokové sazby beze změny

23. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Fed na svém středečním zasedání jednomyslně rozhodl ponechat klíčovou úrokovou sazbu beze změny v ... číst dále

Robert Kiyosaki varuje – Auringo spoření může pomoci

Robert Kiyosaki varuje – Auringo spoření může pomoci

19. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Robert Kiyosaki, autor bestselleru „Bohatý táta, chudý táta“ a známý kritik finančního systému, nedávno ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE