Řecko, Španělsko a americký dolar
Řecko zvažuje opuštění eurozóny, Španělsko trápí potíže bankovního sektoru. Po francouzských prezidentských volbách se zachvěla i dosavadní osa spolupráce Francie-Německo. Čína o víkendu snížila povinné rezervy bank v reakci na zpomalení domácí ekonomiky. Nervozita na trzích se zvyšuje. Kdo těží z nynější kritické situace?
Je to americký dolar. Dolar vůči euru posiluje na dlouho nevídané úrovně, americké vládní dluhopisy se těší velkému zájmu kupujících. Americká ekonomika vykazuje alespoň mírné oživení, americkému trhu svědčí útěk investorů z nejistých evropských investičních aktiv. Posílení dolaru je ukázkou paradoxu, kterého jsme svědky již dlouhou dobu: dolar i euro jsou papírové měny, založené na důvěře držitelů. Obě měny jsou náchylné k inflaci a k jiným nešvarům.
Připomeňme americké
kvantitativní uvolňování
, čili pumpování nových peněz do oběhu, které americké ekonomice naordinoval šéf FEDu Ben Bernanke. USA pravidelně zvyšují strop pro dluhový limit, nicméně politickými boji si vysloužily
snížení ratingu
.
Víkendová jednání v Řecku v době, kdy byl připravován tento článek, skončila patovou situací. Sestavení vlády se nepodařilo, země nejspíš spěje k novým volbám. Lze si představit, že Řecko odejde z eurozóny a vlády evropských zemí řeší, jak by se odchod Řecka projevil na zbytku Evropy. Některé ratingové agentury již vydaly varování, že odchod jedno členského státu bude důvodem pro snížení ratingu všem zbývajícím zemím eurozóny.
Španělské banky jsou pod tlakem, nemovitostní kostlivci se dobývají se svých skříní. Krize, která trvá od roku 2009, je
velmi hluboká
a zatím není na konci evropského tunelu vidět světlo.
Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že růst Evropy nemůže být prováděn dalším zadlužováním. Odmítla tak názor nového francouzského prezidenta Hollanda, který naopak prosazuje snížení škrtů a zvýšení vládních výdajů k překonání krize.
Další vývoj eurozóny je ve hvězdách. Nejistota z vývoje v případě odchodu Řecka je obrovská, důvěra v euro by mohla znovu utrpět. V případě problémů Španělska dosavadní záchranný val nebude stačit, dluhová nákaza by se pak nejspíš přenesla do Portugalska a Itálie. Evropa, sužovaná poklesem ekonomiky a rekordní nezaměstnaností, by se mohla propadnout do vleklé recese.
Drahé kovy procházejí recesí. Investiční zlato je měněno za americká aktiva a je pod prodejním tlakem. Investiční stříbro zlevnilo z obav o další vývoj průmyslové poptávky v Číně a Evropě. Oba drahé kovy nyní poskytují dobrý prostor pro investiční nákupy. Graf ceny zlata i graf ceny zlata s drží poblíž několikaměsíčních minim, čehož zkušení investoři využívají
k budování portfolia drahých kovů
.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (1.část)
dosažení ročního plánu výnosu
Tradingové konzultace – jak vydělat na propadu cen
Stříbro s 7% DPH
Nejnovější články

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále

Zlatý důchod je bezpečný přístav pro Vaše finance
14. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů hledá způsoby, jak ochránit své úspory před inflací ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







