Poručíme větru dešti, říká Sarkozy
Výstupy ekonomického fóra v Davosu, kde se řeší budoucnost společné evropské měny, připomínají projevy komunistických předáků bývalého východního bloku. Francouzský prezident Sarkozy vidí jednoznačně, kdo je vinen neutěšeným stavem eura: Vy, kteří zamýšlíte nadále spekulovat proti euru, dávejte si na svoje peníze velký pozor.“ Vida, spekulanti jsou ti, kteří způsobují problémy eura?
Nejde ovšem o jedinou snahu demonstrovat sílu, prezident Sarkozy volá na pomoc i německou kancléřku Merkelovou: My jsme zcela odhodláni euro bránit. Paní Merkelová a já nikdy, rozumíte, nikdy, nenecháme euro padnout! Tomu se dříve říkávalo kategorický závazek do nové pětiletky. Jak toho ale hodlá francouzský prezident dosáhnout? Ničím menším, než reorganizací Mezinárodního měnového fondu: „Myslím, že bude vhodné zamyslet se nad stanovami MMF, aby z něj mohla být instituce odpovědná za koordinaci hospodářské, finanční a měnové politiky a za prosazování těchto nových pravidel,“ rozvinul plán Sarkozy.
Bohužel, taková snaha poručit větru dešti nebyla úspěšná ani v bývalém SSSR, ani v jeho komunistických satelitech. Plamennými projevy a vytvářením nových regulací se neodstraní to, co je jádrem slabosti eura: nevýkonné evropské ekonomiky, předlužené státní pokladny, upadající konkurenceschopnost, stárnoucí populace, neudržitelnost penzijních systémů. A pochopitelně kámen úrazu všech současných papírových měn, totiž absence jakéhokoliv krytí měny. Papírová měna zkrátka je slabá a politikové ji velmi snadnou mohou zcela zničit. To prezident Sarkozy, jemně řečeno, opomíjí.
Jak vypadá ono proklamované vyřešení krize? Tzv. Evropský fond finanční stability vydává dluhopisy a měl by poskytovat záruky v astronomické výši 750 miliard euro. Velmi alarmující je fakt, že tento fond bude sloužit v podstatě pro financování zemí EU, které již nemohou sehnat financování svých dluhů na volném trhu… Dolar je ovšem v podobně chatrné kondici, takže o dluhopisy Evropského fondu finanční stability je zájem. Hlavně ovšem mezi asijskými investory, kteří mají již svá portfolia plná dolarových dluhopisů. Především správci fondů z Japonska a z Číny nakupovali, jako by prý ani nemělo být žádné zítra. Japonsko nedávno obdrželo nelichotivé snížení ratingu a Čína si uvědomuje, že její růst nemůže být nekonečný.
Finančník George Soros upozorňuje, že sice existuje snaha řešit problémy eura, ovšem nerovnováha mezi ekonomicky silnějšími a naopak ekonomicky velmi slabými eurozóny nadále přetrvává. Ve finále tak podle Sorose hrozí rozpad eurozóny.
Co tedy říci k dosavadním výstupům z ekonomického fóra v Davosu? Poručíme větru dešti nikdy bohužel nefungovalo, byť si to někteří politikové dodnes patrně myslí. Ostatně politik bývá zpravidla příčinou problému, málokdy ovšem řešením.
Nejnovější články

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále

Zlatý důchod je bezpečný přístav pro Vaše finance
14. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů hledá způsoby, jak ochránit své úspory před inflací ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







