Páteční útok: Pozor na reakci trhů
Chladnokrevně připravená série útoků otřásla v pátek nejen Paříží, ale celým civilizovaným světem. Islámští teroristé provedli sedm koordinovaných útoků, při kterých zabili 129 lidí. Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti s tím, že Evropa již nikdy nezažije klid a pokoj.
Francouzský prezident Hollande – který je zdvořile řečeno velmi bezbarvý – nařídil v zemi výjimečný stav. Francie čelí v celkem krátké době opět teroristickému útoku (Charlie Hebdo). Ve Francii jsou navíc desítky tisíc ilegálních imigrantů – mimo jakoukoliv kontrolu. Spekuluje se, že Islámský stát, strůjce útoků, záměrně vyvolává imigrační vlnu. Pod zástěrkou útěku před válkou podle těchto zdrojů do EU proudí také nemalá část islámských teroristů.
Vyhlášení výjimečného stavu a nasazení armády a policie do ulic je proto logickým krokem.
K útokům došlo po zavření evropských i amerických trhů. Kdyby došlo k sérii útoků v průběhu obchodování, pak bychom ihned viděli paniku a výprodeje. Víkend umožnil investorům získat dostatek zpráv a podrobností, takže pondělní reakce po otevření trhů nemusí být panická. Evropa ale selhává při zvládnutí náporu běženců a proto sílí obavy, zda Islámský stát v EU tímto způsobem nepřipravuje další útoky. Finanční trhy jsou na tyto obavy samozřejmě velmi citlivé.
Přesto lze očekávat, že výprodeje začnou v sektorech, které jsou terorismem zpravidla nejvíce ohroženy: letecké společnosti, služby, turistika. Kromě uzavírání stávajících pozic může dojít také k novým short prodejům, aby cenové poklesy ještě více rozjely právě díky tlaku nových peněz na prodejní straně. Můžeme se proto dočkat omezení short sellingu. Zastavení obchodování na burzách nepředpokládáme.
Pokud bude po otevření trhů výprodej, je o otázkou, jaký bude další vývoj. Je třeba si připomenout, že islámský terorismus je v Evropě již delší dobu: v roce 2004 byl bombový útok ve španělském Madridu, v roce 2005 útoky v Londýně. Pařížské Charlie Hebdo máme jistě všichni ještě v živé paměti. Tehdy ovšem Evropa ještě nečelila nezvladatelné invazi uprchlíků z afrických a arabských zemí. Nicméně, pokud se podíváme do historie, dopad na finanční trhy byl vždy pouze krátkodobý.
Pondělní otevření trhů v Evropě a posléze v USA ukáže, jaká bude reakce na poslední teroristický útok v Paříži. Je možné, že opět uvidíme jen krátkodobý výprodej. Samozřejmě bude zajímavé sledovat, jak teroristické útoky v Paříží ovlivní rozhodování amerického FEDu o úrokových sazbách.
Cena zlata ani cena stříbra na teroristické útoky v Paříži zatím prakticky nereagovala. Investiční stříbro i populární zlaťáky jsou nadále levné. Z pohledu vývoje ceny zlata a stříbra se tedy nejedná o událost, která by měla mít negativní vliv na stabilitu světových měn.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Čínský průmysl opět slabší, cena stříbra pod 15 dolary
Stříbrný účet: Otázky a odpovědi
Stříbrné cihly Canadian Royal Mint 100 uncí – novinka na CZ trhu
Investiční stříbro: Budujeme osobní porfolio
Nejnovější články

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále

Zlatý důchod je bezpečný přístav pro Vaše finance
14. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů hledá způsoby, jak ochránit své úspory před inflací ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







