Levná stříbrná mince: Vídeňský filharmonik
V letech 2008 začala finanční krize. Krize, která začala jako problém amerického financování nemovitostí (hypotéční krize), se přelila do bankovní krize a vyústila v globální ekonomickou recesi. Průvodním jevem byla nedůvěra v ničím nekryté měny: americký dolar a od roku 2010 v euro.
V letech 2008-2011 se investice přelily rychle do přístavu bezpečí: do zlata a do stříbra. Ceny drahých kovů letěly do nebes, živeny propadem hodnoty dolaru a rizikem rozpadu eurozóny. Zájem byl nejen o tradiční zlaťáky a zlaté slitky, ale především o investiční stříbro .
Z toho profitovaly především zavedené světové značky: Americká mincovna se svým Stříbrným Orlem a kanadská mincovna s Javorovým Listem . Ovšem i další mincovny a rafinérie se chtěly svézt na vlně zájmu o stříbro a zlato. Jednou z nich Rakouská státní mincovna ve Vídni.
Rakouská mincovna od roku 1989 razila zlatou minci Wiener Philharmoniker. A v roce 2009, kdy investorská veřejnost přelévala masivně peníze z akciových trhů do zlata a stříbra, přišla vídeňská mincovna s mincí Wiener Philharmoniker ve stříbrném provedení . Vznikla nová mince, která trpěla všemi neduhy nováčků na investičním trhu.
Nová stříbrná mince to nemá vůči zavedeným značkám jednoduché. Nemá jméno, nemá historii, nemá likviditu. Začíná boj o etablování se na trhu. Někdy se to podaří, mince si najde svoje publikum a získá potřebnou likviditu. V opačném případě se jako investiční mince neujme a stane se třeba sběratelskou mincí.
To je důvod, proč jsme tuto stříbrnou minci od roku 2009 sledovali. Dokud stříbrný Filharmonik neprokázal životaschopnost, nemohl se objevit v naší nabídce – sledujeme objemy ražby, likviditu, výkyvy prémia nad spot atd. u každém mince. Pokud mince nesplní naše kritéria, nenabídneme ji investorům jako investiční minci.
Nyní, šest let od uvedení stříbrné mince Wiener Philharmoniker na trh, zařazujeme tuto minci do nabídky . Jaké jsou nevýhody této mince? Předně nelze očekávat, že mince bude mít likviditu, jakou má americký Stříbrný Orel nebo kanadský Javorový List. Mince patrně nezíská větší popularitu mimo Evropu, kde bude těžce konkurovat zavedeným značkám.
Výhody? Mince prokázala životaschopnost aniž by docházelo k výrazným výkyvům ražebního prémia. Rakouská mincovna drží potřebnou likviditu. Výhodou je nízká cena, kterou rakouská mincovna podporuje prodeje stříbrné mince Wiener Philhamoniker.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Stříbro a zlato: Jak se zachová FED a ECB?
Stříbrný účet: Otázky a odpovědi
Stříbrné cihly Canadian Royal Mint 100 uncí – novinka na CZ trhu
Jak nenaletět při nákupu ?
Nejnovější články

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále

Zlatý důchod je bezpečný přístav pro Vaše finance
14. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů hledá způsoby, jak ochránit své úspory před inflací ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







