Média & Blog

Krize prý skončila, dluhy ale zůstaly

14. 2. 2011 - Autor: Martin Kopáček

Ekonomická krize je prý překonána, akciové trhy dosahují nových rekordů. Nezaměstnanost klíčových ekonomik ovšem neklesá, pracovní příležitosti nepřibývají tempem, jaké by bylo zapotřebí. Ani z finančních trhů nepřicházejí povzbudivé zprávy – za státní dluhopisy požadují kupci stále vyšší úroky. Investiční stříbro a investiční zlato opět rostou.

Akciové trhy trvale posilují, aktuální výsledková sezona v USA je opět ve znamení nových rekordů v obratu i zisku reportujících firem. Průvodním jevem konce krize dříve automaticky býval také růst zaměstnanosti, tvorba nových pracovních míst a také rostoucí spotřeba domácností. Nezaměstnanost v USA ale zůstává na alarmujících hodnotách, roste naopak zadlužení jednotlivých států. Prezident Obama zvažuje řízený krach některých států, úroková moratoria atd. Znepokojení je i ze stále slabého trhu s nemovitostmi.
Firemní zisky jsou z velké části důsledkem akvizic, které silné firmy realizovaly v době krize. Jinými slovy, skoupily za babku své konkurenty a velkou část personálu nahradily stroje či levné pracovní síly. Mnohé firmy také výrobu outsourcovaly, jak se učeně říká tomu, že zkrátka mnohé místo vlastní výroby už jen dovážejí z Číny. Proto není divu, že firmám sice rostou zisky, avšak spotřeba domácností neroste. A nezaměstnaných neubývá.
Připočteme-li inflační dolar (díky, pane Bernanke!), pak jde o skutečný problém. Velkým varováním je také nečekaný odchod „protinflačního jestřába“ Kevina Warshe z centrální banky USA. V radě guvernérů FEDu tak získají převahu stoupenci Bena Bernankeho a jeho politiky znehodnocování dolaru. Warsh podal neočekávaně demisi ke konci března, přičemž jeho funkční období (jmenován byl ještě prezidentem George Bushem) mělo skončit až v roce 2018. Stoupenci „kvantitativního uvolňování“ a nulových úrokových sazeb tedy mají opět zelenou…

Ani Evropa nás tento týden nepotěšila. Z krize vychází dobře Německo, jehož ekonomika roste, ovšem ostatní státy eurozóny na tom zdaleka nejsou tak dobře. Alarmující jsou zprávy z Řecka – poslední analýzy počítají s nutností opět navýšit finanční pomoc, aby bylo zabráněno státnímu krachu. Jiné analýzy kalkulují s variantou, že bude zapotřebí odepsat až třetinu státního dluhu Řecka, což je jen lépe znějící termín pro částečný státní bankrot. To by však znamenalo opravdu velké problémy pro řadu bank, které řecké dluhopisy drží.
V problémech – a to zejména do budoucna – je samozřejmě Portugalsko. Kupci státních dluhopisů požadují u portugalských státních dluhopisů úrok již 7,4% Takový úrok je ovšem pro portugalskou ekonomiku v budoucnu mlýnským kamenem na krku. Trend financování schodkových rozpočtů emisemi dluhopisů, a tedy zatížením budoucích generací, je velkým problémem.
Příliš se zatím nehovoří o Španělsku, které rozhodně není oázou ekonomické prosperity. Snad je to tak lepší, protože případná neschopnost Španělska splácet dluhopisy by znamenala pro evropské bankovnictví i pro euro opravdu zásadní potíže.
I přes tyto zprávy jsme denně informováni o tom, že globální krize je zažehnána. Zdálo by se, že údajný konec ekonomické krize ale bude také znamenat snazší řešení zadlužení států EU. Ovšem ani v Evropě nevznikají nová pracovní místa v potřebném množství a především s potřebnou kupní sílou nabízené mzdy. Situace v Evropské unii se tak velmi podobá situaci v USA. Mnohé státy jdou cestou „úspor“, což zpravidla znamená zastavení veřejných prací, omezení počtu státních zaměstnanců, ale především růstu daňové zátěže pro obyvatelstvo.

Drahé kovy, investiční stříbro a investiční zlato, po nedávné krátké korekci opět dosahují svých předchozích úrovní, více posilovalo právě investiční stříbro. Je otázkou, jak dlouho vydrží stále relativně slušná cena dolaru, respektive jak dlouho si česká koruna dokáže udržet (popravdě ničím neodůvodněné) zisky vůči dolaru a euru. Investiční stříbro je aktuálně pod hladinou třiceti dolarů a je tedy na rozcestí – cena stříbra může korigovat, ovšem stejně tak může opět zamířit vzhůru a hledat vyšší cenové hladiny. Cenou drahých kovů příliš směrem dolů nepohnulo ani odstoupení egyptského prezidenta Husního Mubaraka a údajné zklidnění situace v Egyptě. Nákupní příležitosti jsou tedy
stále solidní.

Nedávné korekce ceny zlata jsme využili k novému výpisu put opcí v novém kontraktním měsíci, opět s příslušnou pojistkou ve formě nákupu opce na nižším strike. Výpisy v současném měsíci

jsme při korekci rolovali

, abychom nebyli na vypsaném strike zasaženi. Tyto výpisy necháme expirovat tento pátek. Jsou ve velmi bezpečné vzdálenosti od trhu a nepředpokládáme tak masivní korekci, aby bylo nutno podruhé rolovat.

Zpět na články

Nejnovější články


Inflace v eurozóně za duben 2025 je beze změny

Inflace v eurozóně za duben 2025 je beze změny

5. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v dubnu 2025 dle Eurostatu stabilní na úrovni ... číst dále

Zlato ve výroční zprávě ČNB

Zlato ve výroční zprávě ČNB

1. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČNB včera vydala výroční zprávu za rok 2024, vybírám z ní body týkající se zlata: ... číst dále

Německá ekonomika letos neporoste

Německá ekonomika letos neporoste

28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025

24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %

21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE