Jaká nálada panuje na drahých kovech?
Situace na drahých kovech je v poslední době rozhodně zajímavá. A to hlavně z jednoho významného důvodu – trhy opět testují dlouholetý downtrend. Dočkáme se trvalého proražení směrem nahoru? COT nám to zatím nepotvrzuje.
Podívejme se nejprve na roční grafy zlata a stříbra. Již v minulém článku jsem zmínila rostoucí trendline, kterou možná stříbro otestuje ze spodní strany. Můžeme si všimnout, že cena k ní zatím postupně šplhá a tím se zároveň blíží k druhé rezistenci na 18.5 dolarech. Práve zde vidím možnou „stopku“.
Zlato je neméně zajímavé. Jeho cena testuje kulatých 1300 dolarů. To znamená, že došlo k proražení patternu hlava a ramena, který jsem zmiňovala v poslední analýze. Trh se proto zdá být silnější, než jsem čekala a proražení 1300 dolarů se nedá vyloučit.
Nyní se podívejme na zmíněné dlouholeté downtrendy, které jsou nyní testovány. Důkazem je střet ceny s klesajícími trendovými přímkami. U zlata si můžeme všimnout dokonce náznak proražení, ale nemusí to být ještě definitivní. Může se jednat o falešný break. U stříbra je velmi nápadný extrémně se zužující trojúhelník.
COT analýza je nyní poměrně nejasná. Podívejme se na náladu největších hráčů na trhu prostřednictvím čistých pozic (long pozice – short pozice). Na zlatě jsou velcí spekulanti neutrální, přičemž zajišťovatelé svými extrémními prodeji naznačují pokles ceny.
U stříbra je to taky složitější. Obě skupiny sice naznačují totéž, ale z různých hledisek můžeme usuzovat na různý budoucí vývoj. Z dlouhodobého hlediska je zde spíše náznak toho, že je cena stříbra vysoko a je zde prostor pro pokles. Z krátkodobého pohledu je ale možné ještě pokračování růstu, protože se křivky indikátorů nacházejí na cca ročních lokálních extrémech (u velkých spekulantů je to lokální minimum a u zajišťovatelů lokální maximum).
Důležitý je samozřejmě vývoj dolaru. Na grafu si můžeme všimnout jasného proražení supportu na spodní straně cenového kanálu. Trh je očividně slabý a klidně může ještě klesnout, což by ceny drahých kovů tlačilo ješte více vzhůru. V případě pokračování poklesu dolaru ale bude poměrně silným supportem hladina 95, na níž by mohlo dojít k návratu do rostoucího trendu a zároveň zastavení růstu zlata a stříbra.
Když to tedy shrnu, COT naznačuje, že potenciál současného krátkodobého růstového cyklu je z velké části již vyčerpán. O budoucím střednědobém vývoji pravděpodobně rozhodne dolar. Pokud se jeho pokles zastaví a vrátí se k dlouhodobému růstovému trendu, ceny drahých kovů by mohly zkorigovat.
Mohlo by Vás zajímat:
- Peníze jako dluh. Je to pravda?
- Inflace zaútočila. Jak se bránit znehodnocení úspor?
- Stříbro u 16 dolarů. Nejnižší cena za celý rok?
- Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio drahých kovů, 1. část
Nejnovější články

Zlatá mince Australian Kangaroo 1 000 kg nově v nabídce!
1. 4. 2025 - Autor: Martin Tomek
Vážení klienti, máme pro vás naprosto ohromující zprávu! Náš numismatický sortiment se rozrostl o ... číst dále

Poměr cen zlata a stříbra se nevídaně stabilizoval
30. 3. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Po šesti měsících se vracíme k vývoji poměru cen zlata a stříbra. Toto je vývoj ... číst dále

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny
27. 3. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Bankovní rada České národní banky se na svém včerejším zasedání rozhodla zachovat úrokové sazby ... číst dále

Aleš Michl získal ocenění pro nejlepšího guvernéra světa. Ocenili i nákup zlata.
24. 3. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Aleš Michl, guvernér České národní banky (ČNB), získal prestižní mezinárodní ocenění pro nejlepšího guvernéra ... číst dále

Fed ponechal úrokové sazby beze změny
20. 3. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Fed na svém včerejším zasedání rozhodl v souladu s očekáváním o zachování úroků na ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







