Média & Blog

Investiční stříbro: DPH 7% letos skončí

24. 1. 2013 - Autor: Jiří Jánský

Nákupy investičního stříbra s DPH 7% budou možné patrně již pouze v průběhu letošního roku. Od ledna 2014 připravuje německé ministerstvo financí zvýšení DPH na stříbro. Stříbro bude zdaněno základní sazbou DPH, která je v Německu 19%. Jde o překvapivý krok, kterým se německá pokladna připraví o významný daňový výnos. Mnoho českých investorů nakupuje v SRN investiční stříbrné mince, takže DPH z prodeje stříbrných mincí zůstává na německé straně.

Co přinese zvýšení DPH na stříbro v Německu? Němečtí kolegové očekávají problémy u mnoha obchodníků s drahými kovy, kterým naráz vyschne příliv zájemců z okolních států. Očekává se, že řada německých obchodníků s drahými kovy zcela ukončí svoje aktivity. Důvod je jasný – německý trh s drahými kovy v případě zvýšení DPH na stříbře již nebude atraktivní.

Investoři se obávají, že mnoho obchodníků zanikne a tím se jim zkomplikuje výkup drahých kovů. Pokud obchodník ukončí činnost, nebude mít investor možnost získat kopie daňových dokladů, potvrzení o původu drahého kovu atd. I tato rizika mohou nastat.

Po zvýšení DPH budou mít potíže zejména drobní obchodníci, kteří lákali zájemce na velmi nízké ceny. Levné prodeje drahých kovů doháněli obchodníci zvýšeným objemem obchodů, zejména prodejem stříbra s DPH 7%. Tento způsob zvyšování obratu ovšem od ledna 2014 nebude možný, pokud se DPH na stříbro v Německu zvýší na základní sazbu. Prodej investičního stříbra v Německu poklesne o objemy, které realizovali zahraniční kupci včetně investorů z České republiky. Někteří obchodníci s drahými kovy v Německu proto patrně ukončí činnost.

Dalším rizikem je určité slevení ze standardů u těch obchodníků, kteří budou ukončovat svoji činnost. Jak jsme již upozorňovali, na trhu jsou padělky zlata i stříbra. Zdánlivě výhodné ceny nesou riziko nákupu méně ryzího kovu, než je deklarovaný obsah. Není tajemstvím, že existují (zejména asijské) firmy, které se specializují na výrobu padělků. Padělky mají výrazně nižší ryzost, mají nižší obsah drahého kovu. Tyto padělky jsou zcela otevřeně nabízeny evropským obchodníkům k dalšímu prodeji. S blížícím se ukončením činnosti a s poklesem zisku lze předpokládat, že někteří obchodníci v Německu mohou slevit ze standardů a začít nakupovat u rizikových dodavatelů. Riziko se tím ovšem přenese na investory.

Nákupy stříbra v Německu jsou s blížícím se zvýšením DPH v centru zájmu investorů. Objemy prodaných stříbrných mincí rostou. Většina investorů počítá se skokovým růstem ceny stříbra v Německu od ledna 2014. Zároveň investoři očekávají celkový inflační tlak na růst stříbra. Nákup stříbra s DPH 7% se proto jeví jako velmi rozumná investice, která se v lednu 2014 zhodnotí již pouhou změnou DPH. Při volbě obchodníka je ovšem vzhledem k uvedeným rizikům zapotřebí opatrnosti. Nízká cena není zárukou dobrého obchodu.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Jak ne/koupit padělek?

Novinky: Stouncové cihly JM i kusově, stříbro z Německa výhodněji


Nákup stříbra v Německu se 7% DPH: Otázky a odpovědi


Sedm mýtů o investici do drahých kovů

Investice do zlata a stříbra: Riziko padělků

Zpět na články

Nejnovější články


Korekce v cenách drahých kovů nastala ve správný čas

Korekce v cenách drahých kovů nastala ve správný čas

1. 10. 2020 - Autor: Jiří Jánský
V pondělí jsme psali o tom, že cenová korekce zlata a stříbra nemusí být další ... číst dále

Vhodná korekce v cenách drahých kovů

Vhodná korekce v cenách drahých kovů

28. 9. 2020 - Autor: Jiří Jánský
Minulý týden jsme se konečně stali svědky týdenní rychlé korekce na trhu drahých kovů. ... číst dále

Bankovní rada ČNB – virus rozhodne

Bankovní rada ČNB – virus rozhodne

24. 9. 2020 - Autor: Jan Hájek
Ve středu zasedala Bankovní rada ČNB a úrokové sazby ponechala beze změny, repo sazba ... číst dále

Čína hodlá prodávat dolar

Čína hodlá prodávat dolar

21. 9. 2020 - Autor: Jan Hájek
Skutečnost, že Čína prodává dolar není nic překvapivého. Nedávno se objevily zajímavé informace, některé ... číst dále

Fed zlepšuje odhady pro vývoj americké ekonomiky

Fed zlepšuje odhady pro vývoj americké ekonomiky

17. 9. 2020 - Autor: Jan Dvořák
V souladu se všemi očekáváními ponechal FED své úrokové sazby na stávající úrovni. Podle vyjádření ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE