Investiční stříbro: Budeme se učit čínsky?
Kdo chce úspěšně investovat do stříbra, musí sledovat Čínu. Toto pravidlo platí nejen pro stříbro, ale pro investice do komodit obecně. Čína je vedle USA hlavním hybatelem cen v mnoha komoditách. U stříbra Čína již Spojené státy předstihla. Jaká je role Číny na trhu investičního stříbra? Kolik stříbra spotřebuje čínský průmysl? Jak vypadá čínský trh se stříbrnými šperky? Investují čínské společnosti do stříbra? Podívejme se na nejdůležitějšího globálního hráče na trhu stříbra podrobněji.
Během poslední dekády se význam Číny na globálním trhu stříbra zcela změnil. Z dřívějšího outsidera se Čína stala světovou jedničkou jak pro fyzické investiční stříbro, tak pro papírové burzovní stříbro. Jinak řečeno, čínský trh má dnes zásadní vliv na cenu stříbrných slitků, stříbrných mincí a stříbrných cihel. Čína tedy ovlivňuje i hodnotu spotového stříbra na burze.
Čínská poptávka před deseti lety nepřekročila 70 milionů uncí stříbra. Nyní poptává Čína již 168 milionů uncí stříbra. Důležitým milníkem byl rok 2000, kdy po sérii liberalizačních procesů v Číně vzrostla poptávka po stříbře velmi výrazně. Během deseti let vystoupala v Číně průmyslová spotřeba stříbra z 60 milionů uncí na současných 159 milionů uncí. Například elektrotechnické a elektronické odvětví čínského průmyslu spotřebuje 41 milionů uncí stříbra. Oblast výroby počítačů a mobilních telefonů je doménou čínských továren. Jde o velmi progresivní oblast s rychlou obměnou sortimentu, a proto spotřeba stříbra patrně i nadále poroste.
Jak vypadá klenotnictví a šperkařství? Do šperků směřuje v Číně kolem 50 milionů uncí stříbra, neboť Čína je významným exportérem stříbrných šperků. Podle odhadů objem stříbra zpracovaného v čínském šperkařském průmyslu dále vzroste ze tří důvodů. Prvním je bohatnutí čínského venkova, kde stříbro hrálo po tisíciletí roli platidla a měřítka hodnoty. Druhý důvod vidí odborníci v rozšiřování maloobchodních sítí, včetně prodejen šperků. Třetím důvodem je růst designové kvality šperkařského průmyslu v Číně. Kvalita designu stříbrných prstenů, stříbrných náramků nebo stříbrných náhrdelníků vyrobených v čínských šperkařských továrnách roste – a tomu odpovídá i růst obliby na světových trzích. Čínská výroba stříbrných šperků nyní soutěží o pozici světové jedničky s Indií.
Od roku 2009, v reakci na globální krizi dolaru a eura, přikročila Čína k liberalizaci investičních pravidel pro investování do drahých kovů. To sebou přineslo boom investiční poptávky čínských bohatých vrstev po stříbrných investičních mincích, stříbrných investičních slitcích a stříbrných investičních cihlách. Nyní je čínský trh investičního stříbra i papírového stříbra (stříbrné futures atd.) největší na světě. Čína obchoduje kolem 18 milionů uncí investičního stříbra ve formě mincí, slitků a cihel. Objem fyzického stříbra zobchodovaného na čínském trhu již tvoří téměř desetinu celosvětové investiční poptávky.
Čínské doly nyní produkují téměř 15% celosvětové produkce stříbra. Mnoho stříbra se vyrábí jako vedlejší produkt hlavní těžby – typicky například při výrobě mědi.
Protože je stříbro kovem v průmyslu nenahraditelným, využívají čínské firmy všech možností k manipulaci ceny stříbra. Uměle stlačují ceny stříbra a zároveň při nízkých cenách skupují fyzické stříbro. O těchto praktikách jsme již psali. Je proto zřejmé, že investoři by měli poptávku čínského průmyslu (včetně šperkařství) i investiční poptávku pečlivě sledovat. Lze předpokládat, že právě Čína bude v budoucnu hlavním spotřebitelem stříbra.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (1.část)
Investiční zlato: Lze očekávat příliv padělků i na český trh?
Investiční stříbro: DPH 7% letos skončí
Rok 2013: Jaké ceny zlata a stříbra očekává LBMA?
Investiční stříbro: Poroste poptávka, poroste cena stříbra?
Nejnovější články

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále

Zlatý důchod je bezpečný přístav pro Vaše finance
14. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů hledá způsoby, jak ochránit své úspory před inflací ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







