Investice do drahých kovů: Češi i Američané se zajišťují
Na konci roku 2011 jsme slýchali od analytiků optimistické předpovědi, že letošní rok již bude rokem růstu. Opak je pravdou. Bez práce je dnes v České republice více než půl milionu lidí. Převaha zemí EU se pohybuje na hraně recese. Lze proto očekávat, že další lidé v ČR o práci ještě přijdou. Naopak ceny energií, vody a potravin i náklady na bydlení vytrvale stoupají. Česká republika se ocitá v rizikové situaci: Hrozí hospodářská recese kombinovaná s růstem inflace.
Oficiální inflace se nyní pohybuje kolem 3%. Zdánlivě to není nic hrozného. Zkusme si ale spočítat, o kolik procent úspor přijdeme – při této míře inflace – za deset let.
Otázkou je, zda 3% inflace lze brát vůbec vážně. Složení spotřebitelského koše, se kterým pracuje statistický úřad, je jiné než nákupní košík většiny populace, kde velkou část tvoří náklady na bydlení, potraviny, energie atd.. Skutečná inflace pak bude kolem 10 až 14% ročně. Protože příjmy většiny obyvatel nerostou – ani nominálně, ani reálně, – je výsledkem zchudnutí a znehodnocení úspor.
Od roku 2008 (hypotéční a bankovní krize v USA), přes roky 2009 až 2001 (dluhová krize EU, globální ekonomická krize) roste počet lidí, kteří si uvědomují rizika nekryté měny. Kupní síla peněz v čase klesá. Klasickou ukázkou jsou penzijní fondy, jejichž výnosy jsou trvale kolem míry inflace. Jinak řečeno, penzijní fondy během desítek let v lepším případě vytvoří téměř nulový zisk. Debakl druhého pilíře ukazuje, že naivních lidí ubývá i v České republice.
Nekrytá měna je experiment, který trvá pouhé čtyři desítky let. Jedno mají Češi a Američané společné již od roku 2008 – zvýšené investice do drahých kovů. Drahé kovy jsou přirozeným platidlem po tisíce let. V těchto dnech kupříkladu americká mincovna hlásila
extrémní nárůst objednávek mincí American Gold Eagle. Američané mají nepříjemnou zkušenost s tištěním dolarů během uplynulých čtyř let. Ani čeští investoři nejsou pozadu. Objemy investic do drahých kovů také rostou. V těchto dnech například vidíme rekordní objednávky stříbrných slitků NTR,
nyní s vánočním dárkem.
Větší investoři nakupují stouncové cihly světové jedničky v investičním stříbře Johnson Matthey. Tradiční zájem je samozřejmě u mincí se sazbou 7%. Rozumný investor ovšem nezapomíná na
pravidla pro investice do drahých kovů, čímž se vyhne rizikům.
Aktivní investoři – v USA i v tuzemsku – kombinují uložení úspor do trvalé hodnoty se zhodnocením, které dnešní trhy nabízejí. Dokáží zhodnotit vlastní prostředky sami a nebudou tedy muset doufat v důchod od státu nebo fondů. Výsledky
jsou impozantní. Ukazuje se známé pravidlo, že aktivní správa vlastních peněz je výnosnější, než jsou veřejné fondy, různá stavební a důchodová spoření. Svoji budoucnost takto zajišťují jak Američané, tak tuzemští investoři. Počet lidí, kteří spoléhají sami na sebe, roste. V USA, v České republice.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Výnos 38% je důvodem ke spokojenosti
Novinky: Stouncové cihly JM i kusově, stříbro z Německa výhodněji
Investiční stříbro: Investice táhnou obavy z inflace
Sedm mýtů o investici do drahých kovů
Drahý slitek aneb Nejsem tak bohatý, abych …
Nejnovější články
Cena stříbra překonala hranici 100 dolarů za unci
26. 1. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Cena stříbra poprvé překonala hranici 100 USD za trojskou unci. Nejde o běžný cenový ... číst dále
Goldman Sachs zvyšuje cílovou cenu zlata na rok 2026 na 5 400 USD za unci
22. 1. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Investiční svět zažívá další významný posun v pohledu na zlato. Renomovaná investiční banka Goldman ... číst dále
Inflace v USA činí 2,7 % a stabilizuje se nad 2% cílem. Co to znamená pro investory?
19. 1. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Inflace ve Spojených státech i na začátku roku 2026 zůstává jedním z klíčových fundamentů ... číst dále
Inflace v ČR se uklidnila, ale „tvrdé jádro“ zůstává
15. 1. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Český statistický úřad 13. ledna 2026 potvrdil, že meziroční inflace v prosinci 2025 zůstala ... číst dále
Zlato a stříbro čeká lednová zkouška: indexové převažování může krátkodobě „zatlačit“ na cenu
12. 1. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Na začátku roku 2026 se trh s drahými kovy opět dostává do centra pozornosti investorů ... číst dále
Silverum!
Certifikace
Spolupracujeme



















