Inflace v České republice spadla výrazně pod 3 %
Minulý týden byla zveřejněna lednová míra inflace v České republice a potěšila nečekaným propadem až na nízká 2,3 %. To je téměř tříleté minimum a hlavně se dostala do tolerančního pásma bankovní rady ČNB. Zároveň je nižší než je průměrná míra inflace v eurozóně, a to i při použití metodiky Eurostatu.
Ceny zboží za posledních 12 měsíců vzrostly o 0,7 % a ceny služeb o 5,1 %.
- Bydlení: elektřina +13,3 % (v prosinci 142,4 %). Zemní plyn – pokles o 6,5 % (v prosinci pokles o 7,7 %). Vodné +10,9 % (od října do prosince +16,3 %), stočné +10,5 % (v listopadu i prosinci +26,9 %).
- Imputované nájemné + 0,4 % (v prosinci + 0,6 %), klasické nájemné +7,0 % (v prosince 7,3 %)
- Potraviny a nealkoholické nápoje prohloubily svůj meziroční cenový pokles. Ceny mouky v lednu klesly o 23,6 % (v prosinci pokles o 19,7 %), masa o 6,6 % (v prosinci pokles o 3,0 %), a cukru o 21,9 % (v prosinci pokles o 17,2 %). Ceny ovoce zmírnily meziroční růst na 1,1 % (v prosinci růst o 5,8 %) a zeleniny na 13,3 % (v prosinci růst + 18,7 %)
- Stravovací služby +8,5 % (v prosince +8,1 %), ubytovací služby + 11,5 % (v prosinci +11,4 %)

Překvapivě nízkou inflaci ocenil i Petr Král, ředitel sekce měnové ČNB. Okomentoval mimo jiné i takto:
„Lednová meziroční inflace byla ve srovnání se zimní prognózou ČNB o 0,7 procentního bodu nižší. Oproti predikci došlo k většímu zpomalení růstu regulovaných cen. Taktéž jádrová inflace byla výrazně nižší. V opačném směru působil naopak menší pokles cen potravin, nápojů a tabáku. Rovněž ceny pohonných hmot poklesly o něco méně, než očekávala prognóza“.
„Cenová hladina v lednu meziměsíčně vzrostla o 1,5 %. Intenzita tradičního přecenění na počátku roku byla prozatím pod předpoklady zimní prognózy. Podle ní se inflace bude v průběhu celého letošního roku pohybovat na dohled 2% cíle“.
Po zbytek roku by měla oscilovat mezi 2 % až 3 %.
Zpět na články
Nejnovější články
Inflace v eurozóně se snížila
5. 2. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Včerejší rychlý odhad inflace v eurozóně potvrdil výrazné zpomalování cenového růstu – meziroční míra ... číst dále
Minulý týden byl divoký
2. 2. 2026 - Autor: Jan Dvořák
V tomto týdnu (26.–30. ledna 2026) se trh nejprve vezl na pokračující euforii. V ... číst dále
Zlato nad 5 000 USD a po pauze Fedu: trh drahých kovů vstoupil do další fáze
29. 1. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Ještě v pondělí ráno jsme na Silverum psali o stříbru, které poprvé v historii ... číst dále
Cena stříbra překonala hranici 100 dolarů za unci
26. 1. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Cena stříbra poprvé překonala hranici 100 USD za trojskou unci. Nejde o běžný cenový ... číst dále
Goldman Sachs zvyšuje cílovou cenu zlata na rok 2026 na 5 400 USD za unci
22. 1. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Investiční svět zažívá další významný posun v pohledu na zlato. Renomovaná investiční banka Goldman ... číst dále
Silverum!
Certifikace
Spolupracujeme



















