Inflace roste i ve Velké Británii
Inflace roste nejen u nás, ve Spojených státech nebo Evropské unii, ale „překvapivě“ i ve Velké Británii. V červenci sice klesla z 2,5 % na 2,0 procenta, očekává se však návrat do růstového trendu, podobně jako k tomu došlo v eurozóně, BoE pracuje s možností zvýšení inflace na 4 procenta. To je výše, než je nyní například v České republice, Slovensku nebo Německu. Inflační cíl mají (naprosto logicky) stejný jako je téměř po celém světě – 2 procenta.
V kroku jedna, podobně jako u Fedu a pravděpodobně i ECB (bude oznámeno dnes odpoledne), dojde ke zmenšování objemu kvantitativního uvolňování.
Bank Of England (BoE) bude s případným zvýšením úrokových sazeb vyčkávat. Defacto oznámili totéž, co ostatní centrální banky – že se jedná o dočasný jev. V případě, že by výše inflace nebyla vyhodnocena jako dočasná, zvyšovaní úrokových sazeb by bylo nastartováno.
Zvyšování úrokových sazeb v České republice již probíhá, Fed mluví o roce 2023, ECB o tom zatím mlčí. BoE to odhaduje na příští rok. Základní úroková sazba i nadále zůstává 0,1 procenta.
Pokud se dočasnost zvýšení inflace bude prodlužovat, drahé kovy budou o to atraktivnějším zabezpečením proti ní.
Zpět na články
Nejnovější články

Fed včera: první letošní snížení sazeb a nový výhled
18. 9. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Dne 17. září 2025 proběhlo zasedání Výboru pro otevřený trh (FOMC) americké centrální banky, ... číst dále

Drahé kovy i nadále rostou
15. 9. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V posledních dnech sledujeme, jak se cena zlata drží poblíž historických maxim. Zlato prolétlo ... číst dále

Inflace pokračuje ve zpomalování
11. 9. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Český statistický úřad zveřejnil data o inflaci za srpen 2025. Potvrzuje se tak trend, ... číst dále

Vývoj cen zlata a stříbra na amerických trzích
8. 9. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Tento týden jsem se rozhodl věnovat obchodování se zlatem a stříbrem v závěru minulého ... číst dále

Zlato láme rekordy a míří k 3600 dolarům, stříbro nad 40 dolary. Táhnou ho slabá data z USA a sázky na nižší sazby
4. 9. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata ve středu pokračovala ve svém rekordním růstu poté, co v úterý poprvé ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







