Fed zvýšil úrokové sazby
Na středečním zasedání Fed jednomyslně zvýšil v souladu se všemi očekáváními úrokové sazby o 0,25 % na 4,50 % – 4,75 %. Od června loňského roku až do listopadu zvyšoval úrokové sazby na každém zasedání o 0,75 %. V prosinci je zvýšil pouze o 0,50 %, nyní ještě méně. Díky od léta klesající inflaci si zpomalení zvyšování úrokových sazeb může již dovolit.
Jedná se o další zpomalení zvyšování úrokových sazeb, ale ne ukončení zvyšování. Z prohlášení Fedu vyplývá, že je zatím plánuje dále zvyšovat, ale ne výrazně. Dosažení 5% hranice na březnovém zasedání je téměř jisté.
Při následném rozhodování v květnu budou hlavním kritériem opět tvrdá data. Debatou bude, zda podle v té době dostupných dat ukončit zvyšování úrokových sazeb nebo ne.
Dnes zasedá Bankovní rada ČNB, vedení Evropské centrální banky i Bank of England. Kromě ČNB by nezvýšení úrokových sazeb bylo velkým překvapením.
V reakci na to dolar oslabil a cena zlata reagovala růstem.
Zpět na články
Nejnovější články

Poměr cen zlata a stříbra se vrátil na stabilní úroveň
7. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Po klidném prvním čtvrtletí letošního roku došlo 2. dubna ke skokovému zvýšení tohoto poměru. ... číst dále

Inflace v eurozóně v červnu mírně vzrostla na 2,0 %
3. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Podle v úterý zveřejněného rychlého odhadu statistického úřadu Eurostatu dosáhla roční inflace v eurozóně ... číst dále

Struktura poptávky po stříbře se mění
30. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Poptávka po stříbře prochází v poslední dekádě zásadní strukturální proměnou. Zatímco dříve dominovaly tradiční ... číst dále

Bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla o zachování úrokových sazeb beze změny
26. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Na svém včerejším zasedání se bankovní rada ČNB jednomyslně shodla na tom, že úrokové ... číst dále

Fed ponechal úrokové sazby beze změny
23. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Fed na svém středečním zasedání jednomyslně rozhodl ponechat klíčovou úrokovou sazbu beze změny v ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







