Média & Blog

Euro se odkládá

8. 12. 2022 - Autor: Jan Dvořák

Termín zavedení eura v České republice zůstává nestanoven. Jednání vlády, které se tím mělo zabývat, bylo odloženo. Vstupní kritéria se týkají čtyř položek, dvě má na starosti Ministerstvo financí a další dvě ČNB.

 

Roční deficity státního rozpočtu a míru státní zadluženosti má na starosti Ministerstvo financí. Maastrichtská kritéria činila roční deficit státního rozpočtu menší, než 3 % HDP a státní zadluženost menší než 60 % HDP (toto je zatím jediné splňované kritérium).  I přes probíhající rozpočtové deficity tento ukazatel není ohrožen. Navíc dočasně nejsou tato kritéria sledována.

 

ČNB má na starosti rozdíl mezi výší úrokových sazeb v České republice a eurozóně. Druhým je stabilita kurzu koruny k euru. Oboje bude trvat ještě několik let. V květnu se k přijetí eura vyjádřila takto:

 

„Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem je nutno konstatovat, že v současnosti nejsou známy všechny potenciální závazky, které budou do budoucna pro Českou republiku vyplývat v souvislosti s přijetím eura. Případné rozhodování o načasování vstupu do měnové unie je tak stále doprovázeno významnými nejistotami.“

 

 

P. S.

Za tři týdny se členskou zemí eurozóny stává Chorvatsko, které splňuje všechna základní kritéria.

 

 

 

Zpět na články

Nejnovější články


Poměr cen zlata a stříbra se výrazně snížil

Poměr cen zlata a stříbra se výrazně snížil

20. 10. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Po týdnu, kdy zlato i stříbro dosáhly nových historických maxim, se tentokrát zaměříme na ... číst dále

Bank of America: Zlato míří k 5 000 dolarům za unci. Totéž si myslí i další velké banky

Bank of America: Zlato míří k 5 000 dolarům za unci. Totéž si myslí i další velké banky

16. 10. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Zlato 15. 10. 2025 poprvé nad 4 200 USD za unci. Spolu s tím ... číst dále

Rekordní růst zlata a stříbra: Nová éra drahých kovů

Rekordní růst zlata a stříbra: Nová éra drahých kovů

13. 10. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ceny zlata a stříbra během uplynulého týdne překonaly historická maxima. Zlato poprvé v historii ... číst dále

Ohlédnutí za konferencí Trading Expo a veletrhem Sběratel 2025

Ohlédnutí za konferencí Trading Expo a veletrhem Sběratel 2025

9. 10. 2025 - Autor: Martin Tomek
Jak jsme již na tomto blogu avizovali, proběhla v sobotu 6. září 2025 konference ... číst dále

Americká rozpočtová krize a zlato na prahu 4000 USD

Americká rozpočtová krize a zlato na prahu 4000 USD

6. 10. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Politický pat ve Washingtonu, který od 1. října 2025 uzavřel část amerických vládních úřadů, ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE