Dostane se zlato až na $1 300 a stříbro na $19?
Za poslední dva týdny se toho na drahých kovech mnoho nezměnilo. Zlato se stále drží blízko hladiny 1 240 dolarů a stříbro u 18 dolarů. Velmi zajímavé bude sledovat další vývoj nejen kvůli přítomným rezistencím, ale také kvůli potenciálnímu oslabení dolaru.
Podívejme se teď na COT analýzu. Zlato je mnohem větší trh než stříbro a z toho důvodu je pro mě směrodatnější právě COT u zlata. Když se podívám na pozice velkých spekulantů, vidím zde stále jasnou přeprodanost trhu. Jednoduše řečeno, podle této skupiny jsou ceny zlata stále relativně nízko a je zde proto větší pravděpodobnost pokračování v růstu. U skupiny zajišťovatelů můžeme hovořit o neutrální až mírně nepříznivé situaci. Zlato je ale krátkodobě v rostoucím trendu, v průběhu kterého může COT index oscilovat v užším pásmu. Celkově tu tedy vidím spíše potenciál pokračování růstu drahých kovů.
Zlato má pro mě sice větší váhu, ale musím zmínit také COT na stříbře, který ukazuje naopak na jasnou překoupenost trhu (a tedy vysoké ceny stříbra).
Jak jistě víte, drahé kovy jsou značně ovlivňovány politickým a ekonomickým děním hlavně v USA. Pokud se ekonomice daří, zlato klesá. Když se nedaří, investoři se uchylují do bezpečí a zlato roste. Včerejší report o lednovém počtu prodaných nemovitostí je typickým příkladem. Skutečnost předčila očekávání, protože sa prodalo o přibližně 140 tisíc budov více, než se čekalo. A co na to zlato? Okamžitě zareagovalo poklesem, i když pouze krátkodobě.
Jednoznačným „protivníkem“ zlata je také dolar. Mezi ním a zlatem je to jako na houpačce: když dolar klesá, zlato roste a naopak. Momentálně je dolar nepochybně velmi silný. Z hlediska velkých hráčů to má dolar ale dost nahnuté. COT analýza na první pohled ukazuje na silně překoupený trh, hodnota dolaru je proto velmi vysoko a delší korekce není vyloučena. Musíme si tady dát s ohledem na COT pozor na stejnou věc jako jsem zmiňovala u zlata, tedy že v silně trendujícím trhu může COT index oscilovat v užším pásmu.
Podle mého názoru bude v následujícím období rozhodující, zda dolar v případě poklesu prorazí velmi silnou bariéru na hladině 100. Pro zlato by byl tento scénář samozřejmě pozitivní (vzpomeňte si na houpačku). Když si to spojím s COT a technickou analýzou, 1 300 dolarů na zlatě a 19 dolarů na stříbře nemusí být nedosažitelný cíl.
Zpět na článkyNejnovější články
Po éře financializace přichází industrializace. Pro zlato je to dobrá zpráva – ale jinak, než si část trhu myslí.
12. 2. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Investoři posledních patnáct let žili ve světě, kde trhy často táhly především finanční podmínky: ... číst dále
ČNB opět ponechala úrokové sazby beze změny
9. 2. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Bankovní rada ČNB na svém zasedání 5. února 2026 jednomyslně ponechala úrokové sazby beze ... číst dále
Inflace v eurozóně se snížila
5. 2. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Včerejší rychlý odhad inflace v eurozóně potvrdil výrazné zpomalování cenového růstu – meziroční míra ... číst dále
Minulý týden byl divoký
2. 2. 2026 - Autor: Jan Dvořák
V tomto týdnu (26.–30. ledna 2026) se trh nejprve vezl na pokračující euforii. V ... číst dále
Zlato nad 5 000 USD a po pauze Fedu: trh drahých kovů vstoupil do další fáze
29. 1. 2026 - Autor: Jan Dvořák
Ještě v pondělí ráno jsme na Silverum psali o stříbru, které poprvé v historii ... číst dále
Silverum!
Certifikace
Spolupracujeme

























