Centrální banky v tichosti nakupují investiční zlato
Co má společného rok 1964 s letošním rokem? Správná odpověď zní: centrální banky měly v trezorech stejné množství zlata.
Od doby zrušení zlatého standardu v sedmdesátých letech začal historický experiment s měnami, které nebylo a není možné za zlato směnit. Centrální banky se zbavovaly zlatých cihel jako o život. Zlato je nemoderní, zlato nenese úrok, pryč s ním! Vystačíme s novou podstatou peněz, kterou je dluh. A když budeme potřebovat, kdykoliv si další peníze jednoduše vytvoříme. Místo zlata nastoupila zlatá éra papíru. V době počítačů pak zlatá doba záznamů v databázi kreditních karet.
Krize, která začala před dvěma lety, ukázala, jak vratké jsou státní rozpočty. Řecká krize ukázala, jak nespolehlivé jsou státní dluhopisy. Centrální banky musely zklidňovat napjatou situaci, nalévat do systému nekryté měny daší a další hory potištěných papírků. Jak se ale nyní ukazuje, samy příliš nevěří tomu, co dělají, a v tichosti skupují investiční zlato. Celkem mají centrální banky nyní v trezorech přes 30.000 tun zlata.
Je logické, že jako první k velkým nákupům přistoupily asijské banky. Číňané a Japonci jsou největšími dolarovými věřiteli, drží největší objem amerických státních dluhopisů. A pochopitelně si dokáží dobře zkalkulovat, jak by mohl vypadat budoucí vývoj jejich aktiv. Schéma Dluh-dluhopis-úrok-větší dluh-více dluhopisů-inflace není pro držitele dluhopisů vůbec příjemné. Není tedy divu, že investiční zlato začalo plnit trezory asijských centrálních bank.
Evropské centrální banky mají také důvody k vráskám na čele. Současné zadlužení zemí v EU je v průměru 65% HDP, ovšem podle matematických modelů by toto zadlužení mohlo do roku 2015 vzrůst na dvojnásobek, tedy na 120% HDP. A to je velmi alarmující, neboť tím by se rozevřela černá jáma dluhové pasti. I evropské banky proto začaly nakupovat investiční zlato do svých rezerv. Zásoby zlata v trezorech centrálních bank rostou.
Tyto informace nejsou laickou veřejeností zpravidla vůbec zaznamenány, respektive jsou vnímány jako nudné a nezáživné. Pro investory jsou to ovšem informace velmi varovné. Experiment s nekrytými měnami, které politikové provozují od sedmdesátých let, má problémy. Bankovní krize v USA, hospodářská recese v Evropě a rozpočtový krach v Řecku jsou varovným mementem.
Zpět na článkyNejnovější články

Fed ponechal úrokové sazeb beze změny
23. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Fed na svém středečním zasedání jednomyslně rozhodl ponechat klíčovou úrokovou sazbu beze změny v ... číst dále

Robert Kiyosaki varuje – Auringo spoření může pomoci
19. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Robert Kiyosaki, autor bestselleru „Bohatý táta, chudý táta“ a známý kritik finančního systému, nedávno ... číst dále

Zlato překonalo euro a stalo se druhým největším rezervním aktivem na světě a ČNB pokračuje v nákupech
16. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Zlato si v posledních letech razí cestu na přední příčky globálních rezervních aktiv. Podle ... číst dále

Květnová inflace v ČR dosáhla 2,4 % – návrat nad inflační cíl
12. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve středu 10. června 2025 publikoval Český statistický úřad údaje o inflaci za květen ... číst dále

ECB znovu snížila sazby. Možná naposled.
9. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Evropská centrální banka (ECB) minulý týden pokračovala v souladu s tržním osekáváním ve snižování úrokových sazeb, ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







