Jim Rogers: Krach přijde do dvou let

15. 6. 2017 :: Autor: Aleš Novotný

Legendární investor Jim Rogers, který proslul spekulacemi na komoditních trzích, rozvířil pokojné vody ekonomického růstu prohlášením, že během tohoto nebo přístího roku dojde k velkému kolapsu. Rogers otevřeně říká, že abnormální růst posledních let je předzvěstí největšího krachu v dějinách.

 

Počátky krachů podle Rogerse nejsou snadno rozpoznatelné. Argumentuje tím, že poslední globální krach v roce 2008, který přinesl také obrovskou nezaměstnanost, začal nenápadně v roce 2007 kolapsem bankovnictví na Islandu. Pak následoval krach irského ekonomického zázraku, až se dominový efekt přelil do USA krachem největších bankovních domů. Následovala globální krize, ze které se svět vzpamatovával čtyři roky.

 

Kde bude start nového krachu? Možná to bude podle Rogerse zlom v americkém penzijním systému. Podle Rogerse je americký systém důchodového zabezpečení na pokraji katastrofy – a důsledky budou opět globální. V načasování očekávaného krachu argumentuje Jim Rogers také sezonalitou : americké trhy mají tendenci korigovat v rozmezí čtyř až sedmi roků. Růst nyní trvá již 6 roků.

 

Rozbuškou může být také enormní dluh, který narostl v USA právě v důsledku poslední krize v letech 2008-2011. Státní dluh narostl do nebývalých rozměrů, když rozvaha americké centrální banky se od globální krize zpětinásobila.

 

Rogers prorokuje velmi temnou vizi: Západní civilizace se hroutí, budou následovat pády vlád a rozvrat států. Evropa a USA ztrácejí schopnost se bránit vně i zevnitř. V důsledku zhroucení zaniknou klasické instituce finančních trhů, ale také zdravotnický systém nebo systém sociálního zabezpečení.

Zdroj: Business Insider

 

Jim Rogers je znám svým odmítavým postojem k nekrytým měnám a naopak kladnými postojem k drahých kovům. Zlato a stříbro považuje Jim Rogers za osvědčenou pojistku proti pádu trhů a za osvědčeného uchovatele hodnoty pro další generace.

 

E-BOOK ZDARMA

 

Mohlo by Vás zajímat:
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).